Eksperci IT odważą się spojrzeć w przyszłość i wyjaśnić com! profesjonalne, których trendy deweloperskie zdominują branżę w nadchodzącym roku.

Sztuczna inteligencja, technologie blockchain i Internet Rzeczy to tylko niektóre z trendów IT, które trzymały branżę w napięciu w tym roku. Postępująca cyfryzacja wszystkich dziedzin życia i procesów biznesowych sprawia, że ​​rozwój nowych projektów i rozwiązań jest niezwykle szybki. To, co ostatnio uważano za najnowocześniejszą technologię przyszłości, dziś może być starym kapeluszem. Na tym tle eksperci IT odważają się spojrzeć w przyszłość i opisać com! profesjonalne, których trendy deweloperskie zdominują branżę w nadchodzącym roku.

Maciej Gorywoda: Software Developer w Scala / Android Wire (źródło: Wire) „Niedawno uczestniczyłem w kilku konferencjach IT, skupiając się na Scali, Haskell i programowaniu funkcjonalnym. Języki programowania niskiego poziomu rzadko są przedmiotem dyskusji, ale nie dotyczy to Rusta, nowego dziecka Mozilli. Przede wszystkim często chwalono strukturę, wydajność i bezpieczeństwo, a za technologią stoi także duża społeczność. Najlepszym przykładem jest nowa przeglądarka Firefox Quantum, która teraz działa znacznie szybciej i wydajniej z zasobami niż wcześniej. W Wire polegamy na Rust w przypadku niektórych z naszych krytycznych sekcji kodu, takich jak szyfrowanie end-to-end, i kompilujemy je dla Androida i iOS. Język programowania niskiego poziomu jest również używany w WebAssembly. Myślę, że wiele firm cyfrowych będzie polegać na Rust w 2018 roku i korzystać z zalet” – mówi Maciej Gorywoda, programista Scala / Android w Wire.

Andreas Gerauer: CTO Tickaroo (źródło: Tickaroo) „Moim zdaniem trend na rok 2018 będzie taki, że programiści, programiści, a przede wszystkim architekci oprogramowania przemyślą ponownie i zrozumieją, że bezpieczeństwo IT to nie bajka. Ze względu na ogólne rozporządzenie UE o ochronie danych (EU GDPR) i inne przepisy UE, bezpieczeństwo i prywatność w fazie projektowania znajdą się w centrum uwagi ”- mówi Markus Hertlein, dyrektor generalny i współzałożyciel: startupu zwinnego akceleratora XignSys.

„Wielu zna blockchain przede wszystkim ze względu na szybki wzrost kryptowaluty Bitcoin. Jednak technologia leżąca u podstaw ma również ogromny potencjał w zastosowaniach korporacyjnych. Blockchain to ogólnoświatowa rozproszona baza danych, do której można dołączać tylko nowe rekordy danych. Przejrzystość i niezależność to wielkie zalety, ponieważ nie ma centralnych urzędów administracyjnych. Ale: Ważne jest, aby firmy i programiści ocenili, czy wdrożenie jest opłacalne dla ich własnego przypadku użycia ze względu na wysoką złożoność techniczną. Codzienne rozwiązania IT wciąż wymagają wielu badań, programiści powinni kontynuować edukację już dziś, ponieważ w przyszłości technologia przyczyni się do uczynienia cyfrowego świata nieco bardziej demokratycznym i przejrzystym ”- wyjaśnia Andreas Gerauer, CTO Tickaroo.

Ferdinand Seulen: Dyrektor Zarządzający blauarbeit.de (źródło: Blauarbeit) „Komunikacja jest podstawą wszelkiej pracy zespołowej. Otwartość, autorefleksja i umiejętność zwrócenia się o wsparcie w odpowiednim czasie, gdy jest to potrzebne, znacząco przyczyniają się do zdrowego przepływu pracy. Oprócz proaktywnego wsparcia między sobą, dobra praca zespołowa wymaga również konstruktywnej kultury błędów. Kiedy zespoły poświęcają czas na retrospektywę, powstaje przestrzeń na informacje zwrotne i autorefleksję. Gwarantuje to, że wszyscy w zespole spotykają się na poziomie oczu ”- mówi Ender Özgür, szef fabryk oprogramowania w Neofonie.

„W 2018 r. decentralizacja poprzez blockchain z pewnością będzie dalej postępowała. Technologia ta wpłynie nie tylko na dalsze waluty, ale także na przykład na „Internet rzeczy". Urządzenia w naszym codziennym życiu stają się coraz bardziej inteligentne dzięki sztucznej inteligencji i uczą się lepiej odpowiadać na nasze potrzeby. Zespół rozwija te technologie „Zwinne”!Zwinne metody projektów stają się również ważne w 2018 r., aby wydłużyć czas wprowadzania usług lub funkcji cyfrowych na rynek” – opisuje Ferdinand Seulen, dyrektor zarządzający blauarbeit.de.