Microsoft udostępni SQL Server 2016 ogólnie 1 czerwca 2016 r. Firma ogłosiła to teraz w poście na blogu. Jednocześnie ogłoszono dostępność czwartego kandydata do wydania (RC3), który jest teraz dostępny do pobrania jako wersja testowa z 180-dniowym czasem działania dla zarejestrowanych użytkowników. To powinna być ostatnia wstępna wersja.

SQL Server 2016 będzie dostępny w czterech edycjach: Express, Standard, Enterprise i Developer. Różnią się one zakresem funkcji, a także obsługiwanym procesorem i pamięcią. Wersja Express może być używana w systemach z maksymalnie 4 rdzeniami, 1 GB pamięci na instancję i maksymalnie 10 GB łącznie. Wersja Standard obsługuje do 24 rdzeni, 128 GB na instancję i 524 petabajtów pamięci całkowitej. W wariancie Enterprise nie ma określonego limitu liczby rdzeni procesora i pamięci na instancję. Bezpłatna wersja Developer Edition zawiera cały zakres funkcji wersji Enterprise, ale może być używana tylko w środowiskach testowych, a nie produkcyjnych.

Firma Microsoft wyjaśniła już ogólne innowacje, które powinien wprowadzić SQL Server 2016, gdy pierwsza publiczna wersja zapoznawcza została wydana w maju 2015 r. W tamtym czasie nazwano na przykład zaawansowane techniki in-memory, operacyjną analizę w czasie rzeczywistym, nowe techniki bezpieczeństwa i szyfrowania, zaawansowaną analizę opartą na języku programowania R przyjętym przez Revolution Anlytics oraz mobilną analizę biznesową dla danych lokalnych. .

Nowa funkcja bazy danych rozciągania umożliwia dostęp do danych historycznych poprzez „dynamiczne rozszerzanie” ciepłych i zimnych danych transakcji – czyli stosunkowo często i rzadko używanych – do Microsoft Azure. W ten sposób użytkownicy powinni szybciej uzyskiwać żądane dane. Od SQL Server 2014 następca przejmuje również technologię przetwarzania w pamięci procesów transakcyjnych online (OLTP) o nazwie kodowej Hekaton. W przyszłości powinno być możliwe używanie go do znacznie większej liczby aplikacji i czerpanie korzyści ze zwiększonej współbieżności.

Kolejnym komponentem SQL Server 2016 będzie silnik przetwarzania danych Polybase, który wcześniej był używany w SQL Server Parallel Data Warehouse Appliance. Kolejną ważną innowacją jest technologia bezpieczeństwa Always Encrypted, która według Microsoftu „chroni dane w stanie bezczynności i w ruchu”. Dzięki Always Encrypted SQL Server może wykonywać obliczenia na zaszyfrowanych danych, przy czym klucz pozostaje w aplikacji w środowisku klienta. Szyfrowanie i deszyfrowanie odbywa się bezpośrednio w aplikacji.

Ulepszenia funkcji AlwaysOn powinny również zapewnić lepszą dostępność i odzyskiwanie po awarii dzięki wielu kopiom synchronicznym i dodatkowemu równoważeniu obciążenia. Natywna obsługa JSON poprawia wydajność i umożliwia korzystanie z wielu różnych typów plików. Narzędzia i usługi analityczne zawarte w SQL Server Enterprise Information Manager (EIM) również zostały zoptymalizowane pod kątem wydajności, użyteczności i skalowalności.

Inne nowe funkcje to zaciemnianie danych w czasie rzeczywistym, aby zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi, ulepszone zarządzanie serwerem dla usług danych podstawowych oraz możliwość śledzenia zmian danych w czasie. Wreszcie firma Microsoft ulepszyła również opcje tworzenia kopii zapasowych i przywracania dla programu SQL Server na platformie Azure.

Na początku marca firma z Redmond ogłosiła również wersję swojego oprogramowania bazodanowego dla systemu Linux. Ostateczna wersja ma być dostępna w połowie 2017 roku.

[z materiałem od Mary Jo Foley, ZDNet.com]

Chmura napędza innowacje