Fundacja MariaDB wydała kandydata do wydania wersji 10.1.7 swojego relacyjnego systemu zarządzania bazami danych o otwartym kodzie źródłowym. Aktualizacja niesie ze sobą natywne szyfrowanie, z którego użytkownicy MySQL lub jego spin-off MariaDB mogą korzystać bez dodatkowego wysiłku i dodatkowych kosztów.

Sama technologia szyfrowania pochodzi od firmy Google, która pierwotnie opracowała ją do celów wewnętrznych, co obejmuje szerokie wykorzystanie bazy danych. Powinno to sprawić, że alternatywa MySQL będzie bezpieczniejsza, a firmy powinny być w stanie lepiej chronić przechowywane dane.

„Cieszymy się, że możemy zapewnić MariaDB 10.1 szyfrowanie danych udostępniane przez Google społeczności open source” — skomentował Otto Kekäläinen, dyrektor generalny MariaDB Foundation. "MariaDB jest teraz również najbezpieczniejszą bazą danych typu open source, która została już uznana za najbardziej skalowalną i najbardziej niezawodną."

Natywna integracja szyfrowania w bazie danych eliminuje potrzebę korzystania przez użytkowników z produktów innych firm. Gwarantuje to szyfrowanie danych w spoczynku, które chroni dane przed nieautoryzowanym dostępem na poziomie instancji i tabeli za pomocą rotacyjnych kluczy. Oprócz sprawdzania poprawności hasła nowa wersja oferuje również ulepszenia w zakresie kontroli dostępu i strojenia opartej na rolach.

Ponadto dzięki wersji 10.1 administracji bazy danych MariaDB Foundation poprawiła skalowanie, wydajność, interoperacyjność i wysoką dostępność. Ten ostatni został zoptymalizowany dzięki bezproblemowej integracji Galera Cluster. Dzięki replikacji równoległej wszystkie transakcje mogą być teraz uruchamiane w tym samym czasie, co powinno zapewnić wzrost wydajności replikacji typu master-slave.

Fundacja MariaDB wymienia limity czasu zapytań, ulepszenia InnoDB, takie jak wielowątkowe opróżnianie, kompresja stron dla FusionIO / nvmfs, a także ulepszenia optymalizatora z EXPLAIN JSON i EXPLAIN ANALYZE jako kolejne innowacje poprawiające wydajność. Obsługa JSON/BSON w CONNECT Engine zapewnia większą interoperacyjność.

MariaDB 10.1.7 RC jest dostępna do pobrania dla systemu Windows lub Linux. Więcej informacji na temat najnowszej edycji bazy danych o otwartym kodzie źródłowym można znaleźć w informacjach o wydaniu.

[z materiałem od Martina Schindlera, silicon.de]