Google rozszerzyło swoją internetową usługę bazodanową Cloud SQL. Hostowana baza danych SQL może teraz mieć rozmiar do 100 GB. Pamięć RAM do buforowania poszczególnych instancji została zwiększona czterokrotnie do 16 GB, prędkość zapisu jest zwiększona pomimo replikacji, a wymiana z innymi aplikacjami Google jest łatwiejsza.

Według wpisu na blogu klienci mogą teraz wybrać, czy ich dane mają znajdować się w centrach danych Google w USA czy UE. Zewnętrzne bazy danych można zintegrować z MySQLDump, a zapytania do bazy danych można teraz również kontrolować za pomocą hostowanych programów Java i Python.

W Google Cloud SQL użytkownicy mogą tworzyć, konfigurować i zarządzać relacyjnymi bazami danych hostowanymi w centrum danych Google. Własne serwery, programy i sieci pamięci masowej nie są zatem konieczne.

Usługa wykorzystuje platformę bazy danych open source MySQL i skaluje jej wydajność zgodnie z wymaganiami. Google dba również o zarządzanie i monitorowanie, zapewnia wysoką dostępność i asynchronicznie replikuje dane w wielu lokalizacjach geograficznych. Ponadto Cloud SQL jest zintegrowany z Google App Engine i innymi usługami Google – te usługi w chmurze mogą zatem przejmować dane z Cloud SQL.

Ceny za usługę są uzależnione od ilości pamięci i pojemności wejścia-wyjścia. Zaczynają się od 1,46 USD dziennie – największy wariant kosztuje 46,94 USD dziennie. Możesz także zapłacić za okres użytkowania, od 10 centów za godzinę.

Od teraz do 1 czerwca 2013 r. Google oferuje bezpłatny okres testowy trwający sześć miesięcy. Zawiera instancję Cloud SQL z pół gigabajtem pamięci. Usługa nie jest obecnie dostępna w języku niemieckim.

[z materiałem od Manfreda Kohlena, ITespresso.de]

Wskazówka: jak dobrze znasz Google? Sprawdź swoją wiedzę - z quizem na silicon.de.