Platformy IoT łączą maszyny z aplikacjami. Problem: wybór jest ogromny. Około 30 procent firm przemysłowych w Europie wdrożyło obecnie platformę IoT.

Internet rzeczy (IoT) jest na dobrej drodze, aby stać się jedną z kluczowych technologii naszych czasów. To widać już dzisiaj.

Oto dwa przykłady: Włoska firma kolejowa Trenitalia wyposażyła swoje pociągi w czujniki i moduły konserwacyjne. Umożliwia to technikom przeprowadzanie zdalnej analizy kluczowych komponentów, takich jak napęd, łożyska kół i hamulce, w czasie rzeczywistym. To z kolei pomaga lepiej planować interwały konserwacji. Ta proaktywna konserwacja obniżyła koszty w Trenitalia o 8 do 10 procent. SAP dostarczył komponenty IoT i platformę do oceny danych.

Przykład drugi: Firma Bosch Software Innovations (SI) opracowała rozwiązanie IoT, które można wykorzystać do monitorowania „stanu zdrowia” mostów i budynków. Czujniki mierzą wilgotność, wibracje i temperatury, a także rozszerzanie się materiału budowlanego w warunkach gorących i zimnych. Umożliwia to inżynierom zdalne sprawdzanie mostów, na przykład czy występuje zmęczenie materiału lub czy po wypadku na moście powstały pęknięcia.

Dr. Rolf Werner Prezes Zarządu Fujitsu Niemcy www.fujitsu.com/de Zdjęcie: Fujitsu „Do niedawna koncentrowano się na wdrażaniu rozwiązań technologicznych, ale teraz rozmawiamy o łączeniu, przekształcaniu lub osadzeniu całych obszarów biznesowych”.

W Niemczech Internet Rzeczy jest obecnie wykorzystywany głównie w projektach Przemysłu 4.0: „Ogólnie rzecz biorąc, Przemysł 4.0 „dorasta”, a rozmowy z klientami są teraz prowadzone na innym poziomie”, mówi Rolf Werner, dyrektor generalny Niemiec. na przykład i szef Europy Środkowej w Fujitsu. „Do niedawna koncentrowaliśmy się na wdrażaniu rozwiązań technologicznych, ale teraz rozmawiamy o łączeniu, przekształcaniu lub osadzeniu całych obszarów biznesowych”.

Dlatego Fujitsu otworzyło tego lata centrum kompetencyjne Przemysłu 4.0 w Monachium. Jednym z celów centrum jest praca nad rozwiązaniami dla Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT). Platformy IoT odgrywają w tym ważną rolę.