Wiodące rozwiązanie do zarządzania bazami danych typu open source, MySQL, straciło kolejnego głównego użytkownika: Google będzie również w przyszłości korzystać z MariaDB zamiast oprogramowania obsługiwanego obecnie przez Oracle. Rejestr był pierwszym, który to zgłosił. Duże dystrybucje Linuksa, takie jak SUSE i Red Hat, a także witryna Wikipedia, zastąpiły ostatnio MySQL swoim forkiem MariaDB.

Ogłoszenie było częścią prezentacji (dostępnej w formacie PDF) przez starszego inżyniera systemów Google, Jeremy'ego Cole'a, na konferencji na temat Extremely Large Databases (XLDB) w Stanford w Kalifornii. Według The Register określił MySQL 5.1 jako „nieco przestarzały”, co jest powodem zmiany. Jednak MariaDB 10.0 używana przez Google odpowiada mniej więcej MySQL 5.6.

W prezentacji Cole'a stwierdza się, że on i Google „uważają, że stabilność i wydajność są ważniejsze niż nowe funkcje. Nie zawsze dotyczy to Oracle.”Oracle również bardzo intensywnie pracuje nad bazą danych, ale nie w zwykły sposób w przypadku projektów open source. Według niego, „dobre zmiany” często pozostają „prawie niewidoczne do czasu wydania". Według niego, Oracle ignoruje również „zgłoszenia błędów, opinie i inne próby komunikacji ze strony społeczności".

Rzecznik Google potwierdził później: „Zespół MySQL firmy Google przenosi obecnie użytkowników wewnętrznych z MySQL 5.1 do MariaDB 10.0. Zespół Google MySQL i zespół MariaDB SkySQL z niecierpliwością czekają na współpracę w celu zwiększenia niezawodności i funkcjonalności MariaDB. ”

Według The Register, Google i Fundacja MariaDB planują przeprowadzkę od początku roku. Ta informacja pochodzi od dyrektora generalnego SkySQL Patrika Sallnera; SkySQL jest jednym ze zwolenników MariaDB. Według Sallnera, Google korzysta ze zmodyfikowanej wersji MariaDB – „bez forka, ale branch”. Google przez lata dostosowywał również MySQL do swoich celów.

Oracle, pierwotnie znany przede wszystkim ze swojej autorskiej bazy danych, został kupiony przez Sun Microsystems, a wraz z nim MySQL w 2009 roku za 7,4 miliarda dolarów. MySQL jest częścią tzw. stosu LAMP – wypróbowanej i przetestowanej kombinacji rozwiązań open source, czyli Linux, Apache, MySQL oraz jednego z języków programowania PHP/Python/Perl. Obserwatorzy uważają, że M w LAMP będzie wkrótce oznaczać MariaDB.

[z materiałem od Stevena J. Vaughana-Nicholsa, ZDNet.com]

Wskazówka: Jak dobrze wiesz o open source? Sprawdź swoją wiedzę - z 15 pytaniami na silicon.de.