Aktualny Raport Inwestycyjny DSAG 2019 pokazuje mieszany obraz branży: z jednej strony tematy trendów, takie jak big data, IoT czy AI, są na pierwszym miejscu, a z drugiej strony rośnie rozczarowanie kwestiami cyfryzacji .

Dużym zainteresowaniem wśród użytkowników SAP cieszą się również Big Data, Internet Rzeczy i sztuczna inteligencja. Według aktualnego raportu inwestycyjnego 2019 niemieckojęzycznej grupy użytkowników SAP (DSAG) są to najważniejsze tematy cyfryzacji członków. Prawie połowa członków pracuje nad projektami z zakresu Big Data czy IoT, a jedna trzecia ankietowanych pracuje nad rozwiązaniami AI.

Marco Lenck, dyrektor generalny DSAG (źródło: DSAG) Jednak raport inwestycyjny nie jest całkowicie pozytywny. Na przykład wyżej wymienione tematy trendów nie odgrywają roli w jednej piątej firm i nie inwestuje się w te technologie. Ponadto wiele firm jest rozczarowanych cyfryzacją. Na przykład firmy stały się bardziej sceptyczne, jeśli chodzi o ocenę własnych postępów w transformacji cyfrowej. Aż 62 procent badanych firm ocenia swój status jako „niedaleko”. W porównaniu z poprzednim rokiem jest to pogorszenie o 10 proc. Marco Lenck, dyrektor generalny DSAG, uzasadnia ten rozwój bardziej realistyczną oceną przyszłych zadań. „Tematy są dziś łatwiejsze do uchwycenia, a tym samym także, które organizacyjne lub techniczne fragmenty projektów digitalizacyjnych są jeszcze przed firmami”.

Big data, IoT i AI są bardzo popularne wśród użytkowników SAP. (Źródło: DSAG) Tymczasem wielu menedżerów IT może oczekiwać wyższych budżetów na inwestycje w SAP. W 42 proc. firm inwestycje rosną o 27 proc. – w porównaniu z poprzednim rokiem tempo wzrostu jest jednak o 10 proc. niższe. Po raz pierwszy w raporcie zapytano również, w jakim stopniu udostępniane budżety są bezpośrednio dostarczane przez działy specjalistyczne i są za nie odpowiedzialne. W prawie jednej trzeciej firm (28 proc.) zarządza działem specjalistycznym. Oznacza to, że w trakcie cyfryzacji w firmie modernizowane są działy specjalistyczne.

Tymczasem tylko 10 procent dostępnych budżetów przeznacza się na rozwiązania ERP. Sugeruje to, że Business Suite jest już dobrze rozwinięty w wielu firmach. Inwestycje w S/4HANA pozostają jednak na poziomie 14 proc. Uwolnione środki trafiają głównie na rozwiązania chmurowe, a także big data, IoT, AI czy RPA.

Odnosząc się do wyników raportu inwestycyjnego, DSAG podsumowuje, że nadal istnieje potrzeba pracy edukacyjnej dotyczącej cyfryzacji w firmach. W większości przypadków brakuje ilustrujących przykładów i najlepszych praktyk. Ponadto istniejący pakiet biznesowy nie powinien być kanibalizowany na korzyść S / 4HANA. „Klienci SAP, którzy nie są w stanie nadążyć za szybkością wymiany, nie mogą pozostać w tyle, na przykład przez znaczne zmniejszenie rozmiaru pakietu biznesowego” — domaga się Lenck. „Nadal będzie długi okres przejściowy, w którym będą stosowane oba rozwiązania”.