Memorandum z platformy Industry 4.0 ma położyć podwaliny pod „skoordynowane i uporządkowane projektowanie cyfryzacji w przemyśle wytwórczym”.

Pół roku po tym, jak Federalne Ministerstwa Gospodarki i Energii oraz Edukacji i Badań Naukowych wraz ze stowarzyszeniami IT Bitkom, VDMA i ZVEI uruchomiły nową platformę Przemysłu 4.0, dostępne są pierwsze wyniki. Uczestnicy uzgodnili wspólne memorandum, które zostało już opublikowane i można je pobrać jako plik PDF.

Memorandum Platform Industry 4.0: Podstawa „skoordynowanego i uporządkowanego projektowania cyfryzacji w przemyśle wytwórczym”. (Źródło: Platforma Przemysłu 4.0) Za pomocą tego dokumentu platforma chce przedstawić wstępne strategiczne zalecenia dotyczące działań i „zakotwiczyć jednolite rozumienie Przemysłu 4.0 wśród wszystkich zaangażowanych podmiotów”. To jedyny sposób na reagowanie na wyzwania na wczesnym etapie i wyznaczenie odpowiedniego kursu.

Pięć grup roboczych na platformie zajmuje się tematami „architektury referencyjnej, normalizacji”, „badań i innowacji”, „bezpieczeństwa systemów sieciowych”, „ram prawnych” oraz „pracy, szkolenia i dalszego kształcenia”. Grupa robocza 1 opracowała już „neutralny pod względem rozwiązań model architektury referencyjnej RAMI 4.0”, który ma stać się standardem DIN wiosną przyszłego roku.

Według ich własnych oświadczeń, w platformę zaangażowało się dotychczas ponad 200 uczestników z 80 organizacji. Twoim celem jest „identyfikacja szans i zagrożeń oraz wspólne projektowanie rozwiązań”. Na szczycie IT w dniach 18 i 19 listopada w Berlinie zostaną zaprezentowane projekty z praktyki, przedstawione zostaną wglądy w codzienną pracę w Przemyśle 4.0 oraz „gdzie firmy w Niemczech już polegają na inteligentnej, sieciowej produkcji”.