Technologia Blockchain zwiastuje erę automatyzacji opartej na chmurze. Niemniej jednak firmy powinny uważać, aby nie dać się pochopnie podejmować w podejmowaniu ryzykownych decyzji.

Blockchain jest na ustach wszystkich. Technologia P2P obiecuje prawdziwe cuda. Głównie dzięki opartej na chmurze automatyzacji procesów operacyjnych w oparciu o blockchain, firmy powinny być w stanie obniżyć koszty, zwiększyć produktywność i dokończyć cyfryzację.

Źródło: Yougov / Sopra Steria Consulting, październik 2017 Termin blockchain opisuje rodzaj dziennika transakcji (DL dla Distributed Ledger), a także podstawową procedurę rejestracji zdarzeń. Blockchain wykorzystuje rozproszone oprogramowanie do przetwarzania transakcji, które ma chronić dziennik przed manipulacją za pomocą zaawansowanej kryptografii. Stwarza to bezpośrednie zaufanie między partnerami transakcji bez potrzeby pośrednika. Duża liczba praktycznych scenariuszy zastosowań udowadnia, że ​​potencjał blockchaina nie jest pustą obietnicą.

Firma badawcza Research & Markets przewiduje, że do 2022 r. globalny rynek rozwiązań blockchain osiągnie wielkość 7,683 miliardów dolarów przy średnim rocznym tempie wzrostu (CAGR) wynoszącym 79,6 procent. Dla porównania, światowy rynek ledwo przekroczył w zeszłym roku 411,5 miliona dolarów.

W Niemczech jest również duże zainteresowanie rozwiązaniami blockchain, ale o co dokładnie one chodzi, dla wielu decydentów jest nadal w dużej mierze niejasne. Taki jest wniosek z aktualnego badania „Blockchain Potential Analysis”, które Yougov przeprowadziło na zlecenie firmy konsultingowej Sopra Steria Consulting z siedzibą we Frankfurcie.

Niemieckie firmy są bardzo otwarte na technologię blockchain. Prawie dziewięć na dziesięć badanych firm, które znają blockchain, już zajmuje się tą technologią. Prawie co druga firma (47 proc.) respondentów stwierdziła, że ​​zastanawia się nad wykorzystaniem technologii; co piąty (21 proc.) pracuje już nad prototypami. Badanie opiera się na ankiecie przeprowadzonej wśród 204 specjalistów i kadry kierowniczej z firm z różnych branż zatrudniających ponad 500 pracowników i zostało opublikowane w październiku 2017 r.

Warto zauważyć: co drugi respondent widzi w technologii blockchain szansę na zupełnie nowe modele biznesowe. Prawie co trzeci (29 proc.) ma nadzieję, że przynajmniej da mu to przewagę nad konkurencją.

Równie niezwykłe: co piąty specjalista lub menedżer wciąż ma trudności ze znalezieniem dla tego znaczących możliwości. Brak przypadków użycia dla własnej firmy był wymieniany jako główny argument przeciwko stosowaniu blockchain. To zrozumiałe, mówi Mustafa Cavus, ekspert ds. blockchain z Sopra Steria Consulting: „Wiele obszarów zastosowań tej technologii jest obecnie niemożliwych do przewidzenia. Z każdym praktycznym zastosowaniem firmy napotkają nowe możliwości” – komentuje Cavus, dodając: „Wyrażony sceptycyzm pokazuje, że w firmach często brakuje wiedzy”.

Urs Michael Krämer CEO Sopra Steria Consulting www.soprasteria.de Zdjęcie: Sopra Steria Consulting „Każdy, kto teraz zajmuje się skutkami, szybciej pokonuje przeszkody, a tym samym wcześniej opracowuje nowe modele biznesowe oparte na technologii blockchain”.

Tylko 7 procent ankietowanych uważa, że ​​technologia jest wystarczająco dojrzała do powszechnego użytku. A więcej niż co druga osoba widzi pilną potrzebę poprawy ochrony poufnych danych. Niemniej jednak 61 proc. specjalistów i kadry kierowniczej jest przekonanych, że technologia blockchain zmieni ich branżę w ciągu najbliższych pięciu lat.

„Dla wielu pionierów (...) teraźniejszość blockchain już się rozpoczęła”, zauważa Urs M. Krämer, dyrektor generalny Sopra Steria Consulting i podsumowuje: „Każdy, kto teraz zajmie się efektami, szybciej pokona przeszkody, a nowe modele biznesowe wyłonić się wcześniej Opracować podstawy technologii blockchain.”

Do tej pory technologia blockchain odbywała się głównie we własnych centrach danych firmy, silniku kryptograficznym rozproszonej księgi. Jednak moc obliczeniowa dla innowacji opartych na blockchain, takich jak zdecentralizowane aplikacje (dApps), w coraz większym stopniu pochodzi z chmury publicznej. Blockchain as a Service (BaaS) to nowe modne hasło.

W dalszej części, com! professional przedstawia czołowych dostawców platform BaaS i ich strategie: Microsoft, IBM i AWS.

Więcej o strategiach chmurowych można dowiedzieć się na Next IT Con 25 czerwca 2018 r. w Norymberdze.W praktyce cloud computing to zazwyczaj złożona mieszanka chmur publicznych i prywatnych, platform i portali. Na Next IT Con, konferencji poświęconej przyszłości IT, eksperci branżowi pokazują, jak można efektywnie planować, budować i zarządzać infrastrukturą chmury. Rejestracja tutaj

Więcej o strategiach chmurowych dowiesz się na Next IT Con 25 czerwca 2018 r. w NorymberdzeW praktyce przetwarzanie w chmurze to zazwyczaj złożona mieszanka chmur publicznych i prywatnych, platform i portali. Na Next IT Con, konferencji poświęconej przyszłości IT, eksperci branżowi pokazują, jak można efektywnie planować, budować i zarządzać infrastrukturą chmury.Rejestracja tutaj

Więcej o strategiach chmurowych dowiesz się na Next IT Con 25 czerwca 2018 r. w Norymberdze

W praktyce przetwarzanie w chmurze to zazwyczaj złożona mieszanka chmur publicznych i prywatnych, platform i portali. Na Next IT Con, konferencji poświęconej przyszłości IT, eksperci branżowi pokazują, jak można efektywnie planować, budować i zarządzać infrastrukturą chmury.

Rejestracja tutaj