Blockchain ma reputację przełomu w całych branżach. Technologia jest bardziej wydajna niż wszystkie dotychczasowe rozwiązania, o tym kilkakrotnie mówiono na konferencji „Blockchain Valley Conference”.

Dzisiejsza gospodarka oczywiście cierpi z powodu tradycyjnych i nieefektywnych procesów. Jeśli prelegenci na „Konferencji Blockchain Valley” Instytutu Gottlieba Duttweilera postawią na swoim, niektóre sektory gospodarki nie powinny już być w stanie opłacalnie funkcjonować. Ponieważ zarówno branża ubezpieczeniowa, branża bankowa, jak i branża muzyczna cierpiały z powodu nieefektywnych procesów. Nawet sklep internetowy Amazon nie otrzymał pozytywnej diagnozy. Prelegenci powiedzieli, że lekarstwo zbliża się we wszystkich obszarach dzięki wykorzystaniu technologii blockchain.

Łączyło ich jednak to, że ich firmy już opierają się na technologii blockchain. Prelegentami byli przedstawiciele Swiss Re, Lykke, Ujo Music i OpenBazaar.

Richard Olsen z Lykke skrytykował postępowanie biznesowe zarządzających aktywami. Guido Fürer, Group Chief Investment Officer w Swiss Re, testuje technologię blockchain wraz z innymi firmami ubezpieczeniowymi. „W Swiss Re jest kilku pilotów” – powiedział. Menedżer wie, że w zainstalowanych dziś procesach jest jeszcze miejsce na poprawę. „Branża ubezpieczeniowa jest raczej nieefektywną branżą” – powiedział Fürer. Droga zgłoszenia szkody jest bardzo długa: od klienta przez agencję, firmę ubezpieczeniową, brokera do reasekuratora iz powrotem. Dla niego blockchain ma potencjał do tworzenia nowych rynków.

Fürer ostrzegał również przed wielką zależnością gospodarki europejskiej od dobrobytu banków. 70 procent europejskich firm jest finansowanych przez banki. W USA w tej roli znajduje się również rynek kapitałowy z 70-proc. udziałem finansowania.

Startup Lykke chce być m.in. alternatywą dla banków. Wszelkimi kosztownościami i usługami można handlować na platformie, powiedział założyciel Richard Olsen. Lykke nie ma ograniczeń konwencjonalnych zarządzających aktywami, takich jak płatności asynchroniczne, przetwarzanie wsadowe i limit co najmniej jednego dnia na odsetki. Według Olsena ograniczenia te nie są już do zaakceptowania dzisiaj. Dzięki łańcuchowi bloków dostępna jest godna zaufania i niezawodna technologia do reorganizacji zarządzania zasobami.