Nowa wersja 50 przeglądarki Opera została już wydana. Po raz pierwszy nowa edycja została wyposażona w ochronę przed kopaniem, która ma zapobiegać atakom typu cryptojacking.

Opera 50: Ochronę górniczą można aktywować w ustawieniach.

Przeglądarka Opera jest teraz dostępna w nowej wersji 50, która po raz pierwszy jest wyposażona w ochronę przed kopaniem. Funkcja bezpieczeństwa ma na celu ochronę użytkowników przed tzw. cryptojackingiem. Manipulowane strony internetowe wykorzystują JavaScript, który nadużywa wydajności systemu używanego do wydobywania kryptowalut.

Taki atak typu cryptojacking ujawnia się użytkownikowi poprzez zwiększone wykorzystanie sprzętu i krótsze czasy działania urządzeń mobilnych. Według specjalisty ds. bezpieczeństwa Sophos w grudniu zeszłego roku z takim skryptem wydobywczym zidentyfikowano ponad 10 000 stron internetowych, a trend rośnie. Mówi się, że około 500 milionów użytkowników zostało już dotkniętych atakami typu cryptojacking.

W Operze ochrona przed kopaniem jest połączona ze zintegrowanym blokerem reklam. Ta ostatnia jest domyślnie wyłączona. Jednak w ustawieniach Opery blokowanie reklam można łatwo ustawić za pomocą jednego kliknięcia. Ochrona przed kopaniem jest zawarta na listach filtrów i aktywowana automatycznie po włączeniu blokady reklam.

Technologicznie ochrona przed kopaniem opiera się na rozszerzeniu open source NoCoin, które jest również dostępne dla Mozilla Firefox i Google Chrome. Narzędzie działa na czarnej liście na tej samej zasadzie, co konwencjonalne blokery reklam.

Oprócz ochrony górniczej Opera 50 zawiera również inne innowacje. Twórcy dostosowali przeglądarkę do przesyłania strumieniowego za pośrednictwem Chromecasta i poprawili wyświetlanie trójwymiarowych treści wideo. Opera obsługuje teraz także gogle Oculus Rift VR.

Ponadto wprowadzono zmiany w zintegrowanej usłudze VPN. Dzięki przeniesieniu usługi ze spółki zależnej SurfEasy do własnych centrów danych, wydajność i skalowalność Opera VPN mogła zostać zwiększona. W ramach tej restrukturyzacji, dotychczasowy wybór lokalizacji w poszczególnych krajach zostanie zastąpiony regionami Ameryki, Europy i Azji.

Opera 50 dla Windows jest jak zwykle dostępna w naszym obszarze pobierania.