Dzięki koncepcjom opartym na blockchain branża finansowa schodzi z utartej ścieżki. Językiem jest decentralizacja, wolność od cenzury oraz niskie i przejrzyste koszty.

(Źródło: Alethlo Analytics) Jedną z konsekwencji globalnego kryzysu koronowego jest rosnąca chęć zejścia z utartej ścieżki. Ta obserwacja dotyczy również iw szczególności usług finansowych. Uderzające jest to, że podczas gdy tradycyjne instytucje finansowe wciąż poklepują się po plecach, jeśli chodzi o zarządzanie kryzysowe, co do tej pory było wzorowe, pionierzy sceny fintech w szczególności mają nadzieję, że uda im się przyciągnąć dużą część wyłaniający się nowy wolumen biznesowy.

Ponieważ nagle wiele wcześniej kontrowersyjnych innowacji również spotyka się z zainteresowaniem, a nawet życzliwą aprobatą ze strony organów regulacyjnych – nie tylko blockchain, technologia, która do tej pory była w stanie sprostać jedynie wielkim oczekiwaniom, z jakimi jest naładowana. w ograniczonym zakresie.

Technologia Blockchain lub rozproszona księga (DLT) jako instrument budowania zaufania między partnerami handlowymi nie jest już całkowicie nowa. Ale w czasach, gdy branża bankowa desperacko szuka pożywki do przemyśleń, gracze zorientowani na innowacje są w ruchu, o który jest wezwany, co oznacza skrót DeFi. Chodzi o zdecentralizowany system finansowy oparty na blockchainie bez (instytucjonalnych) pośredników - zdecentralizowane finanse.

Ogromne sumy inwestycyjne już płyną do małych, dziwacznych start-upów, które chcą wykuwać przysłowiowe żelazo, gdy jest gorąco. Ale duże grupy IT również rozwijają własne technologie blockchain. IBM zatrudnia około 2000 osób na całym świecie. Ogólnie rzecz biorąc, ekosystem DeFi zrobił ogromny krok naprzód w 2020 roku. Według DeFi Pulse, dostawcy usług analitycznych dla społeczności DeFi, aktywa zainwestowane w aplikacje DeFi wzrosły o ponad 1180 procent, czyli 7,964 miliardów dolarów, od końca grudnia 2019 r. do połowy września 2020 r.

Nowe modele biznesowe z potencjałem przełomowym wyrabiają sobie markę (patrz ramka „Przykłady” na stronie 47). Prawie dziewięć na dziesięć instytucji finansowych (88 proc.) obawia się o swój biznes, szacują analitycy PwC. Banki konwencjonalne nie mogą wydobyć niezbędnej skalowalności ze swojego modelu operacyjnego, ponieważ są zbyt uzależnione od umiejętności ludzkich i ugruntowanych procesów. Natomiast według PwC dostawcy usług DeFi polegają na protokołach blockchain, takich jak Aave, Maker czy Synthetix, które wykonują swoją pracę – automatycznie i wysoce skalowalną – bez interwencji człowieka.

Patrick Hansen Szef Blockchain w Bitkom www.bitkom.org Zdjęcie: Bitkom „Zdecentralizowane finanse mają ogromny potencjał destrukcyjny”.

Decydującą różnicą w stosunku do istniejącego systemu finansowego jest całkowita przejrzystość każdej pojedynczej transakcji, podkreśla Julian Grigo, szef Digital Banking & Financial Services w cyfrowym stowarzyszeniu Bitkom. Jego kolega Patrick Hansen, szef Bitkom Blockchain, opisuje koncepcję DeFi w następujący sposób: „Zdecentralizowane finanse nie są konkretnym indywidualnym projektem, ale ogólnym terminem dla dużej liczby pomysłów i projektów, które chcą zbudować nowy, zdecentralizowany, przejrzysty i dlatego godny zaufania system finansowy.”

Jednocześnie domaga się realistycznej oceny obecnego poziomu dojrzałości technologii DeFi, gdy mówi: „Zdecentralizowane finanse mają ogromny potencjał destrukcyjny i szybko rosną, ale ogólnie są wciąż w powijakach – szereg technicznych, ekonomicznych a kwestie regulacyjne wciąż wymagają odpowiedzi, można znaleźć odpowiednie odpowiedzi.” „Aby umożliwić szeroką i rzeczową debatę, Bitkom opublikował niedawno dokument informacyjny „Zdecentralizowane finanse – nowa rewolucja w fintechach?”.

W każdym razie globalne spowolnienie gospodarcze nie wydaje się na razie spowalniać sceny DeFi, ale raczej ją inspirować. Globalny wolumen obrotu na giełdach DeFi (Decentralized Exchanges, DEX) pobił wszelkie rekordy od początku kryzysu Corona. W lipcu 2020 r. sprzedaż wzrosła do 4,3 mld USD, co stanowi ponad dwunastokrotny wzrost w stosunku do tego samego miesiąca ubiegłego roku.

Według Alethio Analytics aktywa na rynku DeFi – mierzone wartością kryptowaluty Ethereum (ETH) i powiązanych tokenów ERC-20 – osiągnęły łącznie 1 miliard dolarów w pierwszym kwartale 2020 roku. Tło: Aplikacje DeFi zwykle wymagają depozytu zabezpieczającego w postaci tokenów kryptograficznych dla odpowiedniej platformy DeFi; rosnący wolumen obrotu potwierdza zatem generalnie rosnące zainteresowanie rozwiązaniami DeFi. Gwałtowny ruch internetowy z wiodących projektów DeFi również wydaje się potwierdzać to połączenie.