W międzynarodowym porównaniu firmy widzą niemiecką gospodarkę w niższych rankingach, jeśli chodzi o wykorzystanie blockchain. Często firmy są nadal w fazie eksperymentalnej z technologią.

Blockchain wykorzystywany jest najczęściej w sektorze finansowym, księgowości i controllingu. (Źródło: Bitkom Reseach 2018) Niemcy są przeciętne, jeśli chodzi o wykorzystanie blockchain w międzynarodowym porównaniu. Jedna na dziesięć firm uważa nawet, że niemiecka gospodarka pozostaje w tyle. To wynik badania przeprowadzonego przez cyfrowe stowarzyszenie Bitkom.

Firmy w tym kraju zwykle powoli wprowadzają nowe technologie. Blockchain nie wydaje się być wyjątkiem. Niemal co druga firma w tym kraju (46 proc.) uważa Niemcy za spóźnionego w tej dziedzinie technologii. W końcu 40 procent jest nieco bardziej pozytywnych i umieszcza Republikę Federalną w środku stawki.

Większość firm wciąż znajduje się w fazie eksperymentalnej – mówi Achim Berg, prezes Bitkom. Z drugiej strony wciąż brakuje szerokiej gamy rozwiązań, które naprawdę nadają się do codziennego użytku. Dlatego Berg również z zadowoleniem przyjmuje oświadczenie rządu federalnego, że chce stworzyć własną strategię blockchain. „To ważny sygnał! Niemcy muszą dążyć do wiodącej pozycji na świecie w rozwoju rozwiązań blockchain” – kontynuował Berg.

Blockchain jest szczególnie interesujący dla branż o wysokich wymaganiach bezpieczeństwa, takich jak sektor bankowy i finansowy. To właśnie tam firmy planują obecnie najczęściej korzystać z tej technologii. Firmy polegają również na łańcuchu danych w zakresie księgowości i kontrolingu (łącznie 56 proc.). Niektóre firmy (34 proc.) chcą również polegać na blockchain w logistyce, zarządzaniu magazynem i wysyłce. Z kolei w dziale prawnym i zarządzaniu umowami zaledwie trzy procent zajmowało się technologią.

Badanie zostało przeprowadzone przez Bitkom Research na zlecenie Bitkom. Badacze zastosowali dwie różne metody: ilościowe badanie firm i jakościowe wywiady z ekspertami. W badaniu ilościowym przebadano 1004 firmy zatrudniające co najmniej 50 pracowników w Niemczech, wybrane reprezentatywnie według branży i klasy wielkości. Wywiady z kolei przeprowadzono z kadrą kierowniczą z firm, które albo są wyraźnie odpowiedzialne za temat blockchain, albo są odpowiedzialne za wykorzystanie technologii cyfrowych w danej firmie. Przeprowadzono wywiady z 14 decydentami.

Bitkom udostępnia całe badanie „Blockchain in Germany” [PDF] do bezpłatnego pobrania na swojej stronie internetowej.