Blockchain to wciąż bardziej wizja niż rzeczywistość. Nadal trzeba pokonać kilka przeszkód, zanim będzie można z niego korzystać z zyskiem. Ale są już przydatne aplikacje.

Blockchain: Oprócz zwiększenia wydajności firmy przede wszystkim liczą na wzrost bezpieczeństwa. (Źródło: Bitkom Research 2018 (n = 73 firmy zatrudniające 50 lub więcej pracowników, którzy korzystają z blockchain, planują lub dyskutują o tym)) Blockchain jest uważany za źródło nadziei na bezpieczne, bezpośrednie transakcje w Internecie. Szczególnie banki i detaliści intensywnie pracują nad technologią. Technologia Blockchain osiągnęła swój największy rozgłos w 2017 roku, kiedy cena kryptowaluty Bitcoin wzrosła do 20 000 dolarów w połowie grudnia. Ale gorączka złota nie trwała długo. Wartość prawie o połowę spadła w ciągu kilku dni. Bitcoin oscyluje obecnie w okolicach 8000 USD. Euforia wokół kryptowaluty, a także związanej z nią technologii blockchain wyraźnie się ochłodziła.

„Na szczęście szum się skończył” – mówi Robert Bosch, partner w firmie BearingPoint zajmującej się doradztwem w zakresie zarządzania i technologii oraz ekspert ds. blockchain. „Niektóre oczekiwania wobec blockchaina były przesadzone. Na początku był postrzegany jako cudowna broń do wszystkiego, co działa samo, prawie jako cel sam w sobie. Teraz toczy się bardziej obiektywna i ukierunkowana dyskusja na temat obszarów, w których technologia blockchain oferuje realne korzyści. Istnieje wiele prototypów aplikacji, ale bardzo niewiele rzeczywistych przypadków użycia jest w pełni zaimplementowanych. Wciąż jesteśmy w fazie uczenia się. Ale wielki potencjał jest już widoczny.” Zdaniem Roberta Boscha dotyczy to przede wszystkim wykorzystania w produktach finansowych, takich jak kredyty wekslowe czy w handlu międzynarodowym i logistyce.

Patrick Hansen, szef Blockchain w stowarzyszeniu cyfrowym Bitkom, również obserwuje bardziej profesjonalne podejście do technologii blockchain: „Temat rozwija się od szumnych opowieści o początkowych ofertach monet (ICO) na finansowanie społecznościowe do profesjonalnych dyskusji na temat tego, co można zrobić z blockchain może zrobić. Firmy zajmują się znaczącymi przypadkami użycia, przemysł i start-upy napędzają projekty w bliższej współpracy. Są one jednak w większości nadal w fazie pilotażowej.”

Robert Bosch Partner w BearingPoint www.bearingpoint.de Zdjęcie: BearingPoint „Niektóre oczekiwania wobec blockchaina były przesadzone. Na początku był uważany za cudowną broń do wszystkiego, co działa samo z siebie.”

Potwierdzają to wyniki badania Bitkom z kwietnia 2019 r. Rok temu niemiecka gospodarka pozostawała w tyle, jeśli chodzi o blockchain. W porównaniu międzynarodowym co dziesiąta firma uważała niemieckie firmy za pozostające w tyle, jeśli chodzi o blockchain, a około co druga (46 proc.) zaliczała je do maruderów. 40 proc. plasuje Niemcy w środku stawki – ale nikt w czołówce, ani nawet światowy lider. „Wciąż nie ma szerokiej gamy rozwiązań, które naprawdę nadają się do codziennego użytku. Jednak w międzyczasie zmieniły się ramy polityczne. Kryptowaluty są teraz regulowane i zintegrowane z tradycyjnym prawem rynku finansowego. A rząd ma strategię blockchain ”, Patrick Hansen widzi powód do ostrożnego optymizmu.

Ralf Engelschall, szef badań nad technologiami stosowanymi w firmie msg systems, dostawcy usług IT z siedzibą w Ismaning pod Monachium, jest nieco bardziej sceptyczny. Ocenia blockchain jako przecenioną technologię, dla której istnieje tylko kilka użytecznych przypadków użycia: „Po wielu latach technologia nadal ma wiele podstawowych problemów; Zgodnie z cyklem szumu firmy Gartner, jesteśmy obecnie w dolinie rozczarowania. Blockchain to bardzo szczególne rozwiązanie bardzo szczególnego problemu, który ma mniej firm niż obecnie zakładano ”- mówi Engelschall. „Często istnieją prostsze rozwiązania informatyczne dla tych scenariuszy, które można wdrożyć szybciej i taniej niż rozwiązanie blockchain. Ostatecznie pozostaje tylko kilka obszarów zastosowań, w których blockchain naprawdę ma sens.” W szczególności wymienia cztery takie przypadki użycia: kryptowaluty, rejestry publiczne, transakcje zabezpieczone przed audytem i cyfrowe bliźniaki chroniące przed manipulacją.

Ale zanim przyjrzymy się bliżej tym scenariuszom, przyjrzyjmy się, jak działa blockchain.