Brittany Kaiser była kluczowym graczem w skandalu z danymi Cambridge Analytica. Obecnie prowadzi wykłady na temat ochrony danych i próbuje wyjaśnić, jak odróżnić prawdziwe wiadomości od informacji manipulacyjnych.

Brittany Kaiser: Były pracownik Cambridge Analytica wygłasza przemówienie inauguracyjne podczas szczytu Security Summit Command Control w marcu w Monachium. (Źródło: Messe München) Skandal z danymi na Facebooku, w który głęboko zaangażowana była również firma analityczna Cambridge Analytica (CA), miał miejsce około rok temu. Od tego czasu nie tylko portal społecznościowy stara się dostarczać informacji. Jednym z głównych aktorów w CA była amerykańska Brittany Kaiser. W ramach edukacji nie tylko wyrobiła sobie markę jako demaskatorka, ale od tego czasu publicznie walczy o uświadomienie ludziom kwestii ochrony danych. Między innymi pojawi się w marcu jako główny mówca otwierający Security Summit Command Control w Monachium. pl! Specjalista z wyprzedzeniem zapytał ją o powody jej zaangażowania w CA i jej obecną pracę:

pl! profesjonalista: Minęło dużo czasu, odkąd dowiedziałeś się o praktykach Cambridge Analytica io Twoim zaangażowaniu w nie. Jak się masz i nad czym obecnie pracujesz?

Brittany Kaiser: Przez ostatnie dwa lata pracowałam nad kilkoma dużymi projektami, w tym publikowaniem dokumentów i dowodów, które pokazują, dlaczego potrzebujemy przepisów dotyczących prywatności, regulacji technologicznych i edukacji cyfrowej. Dlatego współtworzyłem DATA, Stowarzyszenie Handlu Aktywami Cyfrowymi, które zajmuje się lobbingiem charytatywnym i zbliżaniem technologów i prawodawców.

Fundacja chce wspierać wprowadzanie przepisów chroniących konsumentów, a jednocześnie umożliwiających innowacje. Ponadto, aby rozwijać edukację cyfrową, współtworzyłem Fundację Own Your Data, aby wprowadzić w szkołach programy, które edukują dzieci, nauczycieli i rodziców w zakresie ich praw do danych, prywatności w Internecie, umiejętności korzystania z mediów i etyki w mediach społecznościowych oraz wyjaśniają takie rzeczy. Aby zwiększyć świadomość wagi tych problemów, napisałem także książkę „Targeted: The Cambridge Analytica Whistleblower’s Inside Story of how Big Data, Trump and Facebook Broke Democracy” i byłem głównym bohaterem oryginalnego filmu dokumentalnego Netflix „The Great Hack”. , który właśnie został nominowany m.in. do Oscara.

pl! profesjonalista: Czy od początku wiedziałeś, jak działa Cambridge Analytica?

Kaiser: Kiedy zaczynałem w Cambridge Analytica, byłem na trzecim roku mojej pracy doktorskiej na temat dyplomacji prewencyjnej, badając, jak dobrze dane można wykorzystać do budowy systemów wczesnego ostrzegania, aby powstrzymać wojnę i przemoc – zanim to się stanie. Alexanderowi Nixowi (przyp. red.: były dyrektor generalny Cambridge Analytica) przedstawił mnie wspólny znajomy. Wyjaśnił mi, co jego firma może zrobić z danymi: Zebrane informacje zostaną wykorzystane do stworzenia modeli predykcyjnych, które pomogą Ci zrozumieć, co się stanie, zanim to nastąpi, z dużą dokładnością. Podobało mi się to, co słyszałem i postanowiłem podjąć pracę na pół etatu, aby dowiedzieć się wystarczająco dużo o danych do mojego doktoratu.

Pierwszym projektem, który mi pokazano, był traktat obronny z NATO. Celem projektu było nauczenie sojuszniczego personelu wojskowego przez grupę SCL (spółka macierzysta Cambridge Analytica) identyfikowania młodych ludzi, którzy byli podatni na rekrutację internetową ISIS. Pokazano również, jak kierować do tych osób komunikaty kontrpropagandowe. aby powstrzymać ich przed wyjazdem do Syrii. Moim zdaniem była to bardzo ważna praca i chciałem być jej częścią. Wiele lat zajęło mi pełne zrozumienie wszystkiego, co robi firma.

pl! profesjonalista: Co zrobiłbyś dzisiaj inaczej?

Kaiser: Dzisiaj prawdopodobnie przeprowadziłbym wywiad z tą firmą tylko w celu przeprowadzenia badań do mojej pracy doktorskiej, zamiast dołączyć do niej jako pracownik!