Firma Microsoft ukończyła najnowszą wersję swojej bazy danych SQL Server — 2014. Zwolnienie do produkcji (RTM) miało miejsce 18 marca. Będzie dostępny od 1 kwietnia.

Najważniejszą innowacją jest zintegrowana technologia in-memory o nazwie Online Transaction Processing (OLTP), która według Microsoftu może trzydziestokrotnie zwiększyć wydajność bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w kodzie lub sprzęcie. Został opracowany pod nazwą kodową „Hekaton” i jest uzupełnieniem istniejących od dawna funkcji in-memory dla hurtowni danych i analizy biznesowej SQL Server.

W przypadku Hekaton zespół Microsoft SQL Server i grupa baz danych Microsoft Research współpracowali ze sobą przez pięć lat. Jako przedstawiciel działu badań, pracownik Microsoftu Paul Larson wyjaśnia w artykule na temat historii rozwoju, że tradycyjne modele baz danych „zakładają, że dane znajdują się na dyskach i są przechowywane na stronach dysków. Stwarza to dużo dodatkowej pracy podczas uzyskiwania dostępu do rekordów. Jeśli dane znajdują się całkowicie w pamięci, możemy użyć znacznie prostszych struktur danych. Struktury danych indeksowych i struktury pamięci Hekaton są zoptymalizowane zgodnie z koncepcją, że w przypadku tabel, które są uważane za zoptymalizowane pod kątem pamięci, wszystkie rekordy znajdują się w pamięci.”

Aby uniknąć problemów ze skalowaniem, zespół Hekaton opracował mechanizmy jednoczesności zmian. Przeszli z podejścia dystrybucyjnego, w którym procesor wielordzeniowy był uważany za system rozproszony, na koncepcję bez blokady. (Blokady mają zwykle na celu zapobieganie uszkodzeniu danych przez jednoczesne zmiany w rekordzie danych).

Należy jednak wiedzieć, że Hekaton jest zawarty tylko w wersji Enterprise SQL 2014. Wersje Standard, BI, Web i Express muszą obejść się bez nowego systemu w pamięci.

W tym samym czasie badacze z Zespołu Badawczej Bazy Danych wraz z Zespołem Systemów Komunikacji i Magazynowania opracowali system indeksowania szybkiego dostępu do danych, który nazwali „drzewem Bw”. Powoduje to znaczną poprawę wydajności pamięci podręcznej procesora i dlatego znalazło się również w finale SQL Server 2014.

Innym celem projektowym była prostsza i bardziej płynna opcja tworzenia kopii zapasowych za pośrednictwem Windows Azure, dzięki czemu dane przechowywane we własnym centrum danych firmy mogą być przechowywane na poziomie instancji w chmurze, aby umożliwić odzyskiwanie po awarii. Takie kopie zapasowe mogą być tworzone automatycznie lub inicjowane ręcznie. W razie potrzeby odzyskiwanie odbywa się w postaci maszyny wirtualnej Windows Azure.

Firma Microsoft opublikowała pierwszą wersję Community Technology Preview (CTP) SQL Server 2014 w czerwcu 2013 roku. Drugi nastąpił pod koniec zeszłego roku. Film objaśniający Hekaton jest również dostępny na YouTube.

[z materiałem od Mary Jo Foley, ZDNet.com]

Wskazówka: Jak dobrze znasz firmy high-tech, które są notowane na giełdzie? Sprawdź swoją wiedzę - za pomocą 15 pytań na stronie silicon.de.