Zgodnie z oczekiwaniami najnowsza wersja bazy danych SQL Server firmy Microsoft — 2014 — jest już dostępna. Wersja RTM (Release To Manufacturing) była dostępna już 18 marca. Podobno nie było tam już większych błędów, więc planowana publikacja już trwa.

Według producenta BMW, bwin i Lufthansa już używają nowej wersji w środowiskach o znaczeniu krytycznym dla biznesu. W Lufthansie SQL Server 2014 rozszerza również rozszerzone scenariusze bezpieczeństwa i wysokiej dostępności w połączeniu z platformą chmurową Microsoft Azure. SQL Server 2014 jest dostępny w trzech różnych wersjach. Wersja Enterprise jest przeznaczona dla aplikacji o znaczeniu krytycznym dla biznesu i hurtowni danych, podczas gdy wersja Business Intelligence Edition jest zoptymalizowana pod kątem firm premium i samoobsługowego BI. Dostępna jest również wersja Standard Edition z podstawową bazą danych, funkcjami raportowania i analizy. Użytkownicy mogą testować SQL Server 2014 bezpłatnie przez 180 dni. Ceny i licencje powinny odpowiadać wersji 2012.

Najważniejszą innowacją jest zintegrowana technologia in-memory o nazwie Online Transaction Processing (OLTP), która według Microsoftu może trzydziestokrotnie zwiększyć wydajność bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w kodzie lub sprzęcie. Został opracowany pod nazwą kodową „Hekaton” i jest uzupełnieniem istniejących od dawna funkcji in-memory dla hurtowni danych i analizy biznesowej SQL Server.

W przypadku Hekaton zespół Microsoft SQL Server i grupa baz danych Microsoft Research współpracowali ze sobą przez pięć lat. Jako przedstawiciel działu badań, pracownik Microsoftu Paul Larson wyjaśnia w artykule na temat historii rozwoju, że tradycyjne modele baz danych „zakładają, że dane znajdują się na dyskach i są przechowywane na stronach dysków. Stwarza to dużo dodatkowej pracy podczas uzyskiwania dostępu do rekordów. Jeśli dane znajdują się całkowicie w pamięci, możemy użyć znacznie prostszych struktur danych. Struktury danych indeksowych i struktury pamięci Hekaton są zoptymalizowane zgodnie z koncepcją, że w przypadku tabel, które są uważane za zoptymalizowane pod kątem pamięci, wszystkie rekordy znajdują się w pamięci.”

Aby uniknąć problemów ze skalowaniem, zespół Hekaton opracował mechanizmy jednoczesności zmian. Przeszli z podejścia dystrybucyjnego, w którym procesor wielordzeniowy był uważany za system rozproszony, na koncepcję bez blokady. (Blokady mają zwykle na celu zapobieganie uszkodzeniu danych przez jednoczesne zmiany w rekordzie danych).

Należy jednak wiedzieć, że Hekaton jest zawarty tylko w wersji Enterprise SQL 2014. Wersje Standard, BI, Web i Express muszą obejść się bez nowego systemu w pamięci.

W tym samym czasie badacze z Zespołu Badawczej Bazy Danych wraz z Zespołem Systemów Komunikacji i Magazynowania opracowali system indeksowania szybkiego dostępu do danych, który nazwali „drzewem Bw”. Powoduje to znaczną poprawę wydajności pamięci podręcznej procesora i dlatego znalazło się również w finale SQL Server 2014.

Kolejnym celem projektowym była prostsza, bezproblemowa opcja tworzenia kopii zapasowych za pośrednictwem Microsoft Azure, dzięki czemu dane przechowywane we własnym centrum danych firmy mogą być przechowywane na poziomie instancji w chmurze, aby umożliwić odzyskiwanie po awarii. Takie kopie zapasowe mogą być tworzone automatycznie lub inicjowane ręcznie. W razie potrzeby odzyskiwanie odbywa się w postaci maszyny wirtualnej platformy Azure.

Firma Microsoft opublikowała pierwszą wersję Community Technology Preview (CTP) SQL Server 2014 w czerwcu 2013 roku. Drugi nastąpił pod koniec zeszłego roku. Film objaśniający Hekaton jest również dostępny na YouTube.

Wskazówka: Jak dobrze znasz firmy high-tech, które są notowane na giełdzie? Sprawdź swoją wiedzę - za pomocą 15 pytań na stronie silicon.de.