Podczas wydarzenia online Data Driven firma Microsoft zaprezentowała nową ofertę, która ma zachęcić klientów Oracle do przejścia na SQL Server 2016. W związku z tym użytkownicy otrzymują nieokreśloną liczbę bezpłatnych licencji SQL Server, a także bezpłatne szkolenia i rabaty na usługi. Warunkiem wstępnym jest jednak zawarcie trzyletniej subskrypcji Software Assurance.

Zgodnie z drobnym drukiem (PDF) osoby, które chcą się zmienić, muszą podpisać lub odnowić co najmniej jedną umowę rejestracji serwera i chmury na 50 rdzeni procesora, aby spełnić warunki pakietu Software Assurance. Bezpłatne szkolenie i usługi z rabatem są tylko częścią oferty w przypadku zawarcia umowy do 30 czerwca 2016 r.

Wes Miller, analityk w Directions on Microsoft, radzi użytkownikom, aby przed zaakceptowaniem oferty dokładnie zapoznali się z warunkami rejestracji serwera i chmury. „To naprawdę wydaje się kusząca propozycja dla organizacji poważnie rozważającej migrację do SQL w tym okresie” – powiedział.

Podczas swojego wydarzenia firma Microsoft podkreśliła również różne zalety SQL Server 2016, w tym mobilną i samoobsługową analizę biznesową, zaawansowaną analizę w bazie danych oraz wbudowaną funkcję wyodrębniania, przekształcania i ładowania (ETL). Przede wszystkim jednak SQL Server 2016 powinien być tańszy od produktu Oracle. Microsoft obiecuje kompletne rozwiązanie oparte na SQL Server 2016 za 320 000 USD, co Oracle ma kosztować 3,746 mln USD – co stanowi 11,7-krotność ceny zakupu.

Uaktualnij zamiast kupować nowy: dysk SSD zwiększa produktywność

Microsoft ogłosił na początku tego tygodnia wersję SQL Server dla systemu Linux. Jest oparty na SQL Server 2016 i powinien być dostępny w połowie 2017 roku. Microsoft oferuje pierwszą wstępną wersję w ramach zamkniętego programu podglądu, ale jak dotąd tylko dla Ubuntu i jako obraz Dockera. W przyszłości SQL Server for Linux będzie również obsługiwał Red Hat Enterprise Linux i inne platformy.

Według obserwatorów Microsoftu, Microsoft nie celuje przede wszystkim w MySQL i inne bazy danych open source dla Linuksa z wersją Linux. Zamiast tego głównym celem jest korporacyjna baza danych Oracle, co Microsoft wyraźnie podkreśla teraz w ofercie migracji.

[z materiałem od Mary Jo Foley, ZDNet.com]

Porada: Co wiesz o firmie Microsoft? Sprawdź swoją wiedzę - z 15 pytaniami na silicon.de.