Microsoft pracuje nad wersją swojego oprogramowania bazodanowego SQL Server, która działa w systemie Linux. Według wpisu na blogu Scotta Guthrie, szefa działu Cloud and Enterprises firmy Microsoft, ostateczna wersja powinna być dostępna w połowie 2017 roku. Ponadto powinny istnieć wersje, z których można korzystać na własnych serwerach oraz w chmurze.

Zainteresowani użytkownicy mogą teraz zarejestrować się, aby wziąć udział w zamkniętym programie podglądu. Jednak Microsoft oferuje tylko pierwsze wersje przedpremierowe dla Ubuntu i jako obraz Dockera. „Prywatna wersja zapoznawcza obsługuje dziś Ubuntu i zamierzamy z czasem wspierać Red Hat Enterprise Linux i inne platformy” – dodał rzecznik Microsoftu zapytany przez ZDNet.com. Początkowo jednak wersja zapoznawcza obejmuje tylko podstawowe funkcje systemu zarządzania relacyjnymi bazami danych.

Microsoft nie podał żadnych informacji na temat funkcjonalności SQL Server dla Linuxa ani ewentualnych ograniczeń w stosunku do wersji Windows. Wariant dla Linuksa bazuje na SQL Server 2016. Według Guthrie powinien mieć również funkcje bazy danych stretch, które firma programistyczna wprowadza wraz z SQL Server 2016.

Paul Cormier, prezes ds. produktów i technologii w Red Hat, potwierdził, że jego firma zaoferuje SQL Server dla Red Hat Enterprise Linux. „Wierzymy, że nasi klienci z radością przyjmą tę wiadomość i cieszą się, że Microsoft rozszerza swoje inwestycje w Linuksa”. Mark Shuttleworth, założyciel wydawcy Ubuntu, Canonical, dodał: „Nasi klienci już korzystają z usługi Azure Data Lake Services dla Ubuntu, a teraz programiści już to robią. w stanie tworzyć nowoczesne aplikacje wykorzystujące możliwości korporacyjne SQL Server.”

Badanie udostępniania plików w firmach: współpraca w bezpiecznym i skalowalnym środowisku

Platforma chmurowa Microsoft Azure od dawna umożliwia działanie opartych na Linuksie systemów operacyjnych, takich jak CentOS, Ubuntu, OpenSUSE, Oracle Linux i SUSE Linux Enterprise. Od lutego platforma Azure obsługuje również system Red Hat Enterprise Linux. Oznacza to, że aplikacje certyfikowane dla RHEL mogą teraz działać również w chmurze Azure.

Microsoft planuje zakończyć rozwój SQL Server 2016 w tym roku. Obecnie dostępny jest prawie gotowy kandydat do wydania. Microsoft ogłosi dalsze szczegóły dotyczące SQL Server 2016, a także SQL Server dla systemu Linux podczas wydarzenia „Data Driven”, które odbędzie się 10 marca.

[z materiałem od Mary Jo Foley, ZDNet.com]

Porada: Co wiesz o firmie Microsoft? Sprawdź swoją wiedzę - z 15 pytaniami na silicon.de.