Firma Microsoft udostępniła testerom ograniczoną wersję zapoznawczą swojej bazy danych Azure SQL Premium w chmurze. Firma Microsoft udostępnia wersję premium dla aplikacji o znaczeniu krytycznym dla firmy. Obiecuje tylko niewielkie wahania wydajności ze względu na pojemność zarezerwowaną dla baz danych.

W poście na blogu Microsoft obiecuje również wysoką skalowalność i lepszą izolację od innych zasobów w chmurze. Według wiceprezesa firmy Scott Guthrie, grupą docelową są użytkownicy z aplikacjami, które wymagają wysokiej wydajności procesora, dużej ilości pamięci lub wysokiego wejścia/wyjścia. To samo dotyczy aplikacji bazodanowych z ponad 180 równoległymi zapytaniami i „przewidywalnymi opóźnieniami”, które w związku z tym wymagają gwarantowanego czasu odpowiedzi.

Firma Microsoft udostępnia szczegółowy opis funkcji Azure SQL Premium w nowym oficjalnym dokumencie. Zainteresowane strony mogą ubiegać się o dostęp testowy na stronie z opisami funkcjonalnymi. Po zatwierdzeniu przydziały bazy danych można przypisać w portalu zarządzania Azure.

Azure SQL była wcześniej dostępna jako wersja internetowa i biznesowa z 5 GB lub 150 GB miejsca na dane. Premium występuje w dwóch odmianach, P1 i P2, które są lepsze zarówno w przypadku Internetu, jak i biznesu. Pomimo statusu przedpremierowego, za korzystanie z niego pobierana jest opłata: P1 kosztuje 15 dolarów dziennie, a dwukrotnie wydajniejsza wersja P2 kosztuje 30 dolarów dziennie.

Guthrie w swoim poście na blogu ogłasza również szereg mniejszych nowych funkcji dla Windows Azure. Obejmują one w pełni zautomatyzowany eksport baz danych SQL na konta magazynu oraz automatyczne skalowanie zaplecza dla usług mobilnych. To ostatnie uzupełnia ogłoszone wcześniej automatyczne skalowanie witryn Azure, maszyn wirtualnych Azure i usług w chmurze.

[z materiałem od Mary Jo Foley, ZDNet.com]

Wskazówka: jak dobrze znasz system Windows? Sprawdź swoją wiedzę - z 15 pytaniami na silicon.de.