MariaDB Corporation (dawniej SkySQL), która wyłoniła się z projektu open source MariaDB, otrzymała 9 milionów dolarów finansowania kapitałowego. Pieniądze mają wpłynąć na rozwój sprzedaży i rozwój techniczny produktów korporacyjnych opartych na relacyjnej bazie danych open source.

Wraz z najnowszą inwestycją fińska firma, która twierdzi, że ma dziewięć milionów użytkowników, zebrała łącznie 40 milionów dolarów. W ostatniej rundzie finansowania m.in. Intel Capital i California Technology Ventures, takie jak zapowiada MariaDB Corporation.

Jednocześnie firma ogłasza, że ​​Michael Howard i Michael „Monty” Widenius zastąpią stanowiska CEO i CTO z mocą wsteczną od 1 stycznia. Stanowisko dyrektora generalnego było nieobsadzone około dwa miesiące po odejściu Patricka Sallnera.

Howard ma kilkudziesięcioletnie doświadczenie w branży IT. Ostatnio był dyrektorem generalnym firmy C9 specjalizującej się w analityce predykcyjnej, która została przejęta przez IsideSales pod koniec maja 2015 roku. Wcześniej Howard pracował jako szef marketingu w Greenplum (obecnie Pivotal), dywizji big data firmy EMC, a także jako dyrektor generalny Ingrian Networks i Outerbay. Jako wiceprezes w Veritas i Oracle odpowiadał również za obszary Internetu i hurtowni danych.

Nowy Chief Technology Officer w MariaDB Corporation, Monty Widenius, jest uważany za twórcę MySQL i jego odgałęzienia MariaDB. Wcześniej był członkiem zarządu MariaDB Corporation i non-profit MariaDB Foundation. Ten ostatni jest zaangażowany w nieprzerwane istnienie i otwartą współpracę w ekosystemie MariaDB.

„Sukces MariaDB jako technologii open source idzie w parze z jej rosnącą komercyjną dyfuzją. Jako część zespołu MariaDB będę mógł szybciej opracowywać innowacyjne funkcje zarządzania danymi i zapewnić, że będą one swobodnie dostępne dla globalnej społeczności programistów, kontynuując ścisłą współpracę z Fundacją MariaDB ”- powiedział Widenius.

Pracuj wydajniej dzięki ujednoliconej komunikacji i współpracy

MariaDB to stworzona przez społeczność gałąź otwartej bazy danych MySQL firmy Oracle. MySQL został pierwotnie kupiony przez Sun Microsystems za 1 miliard dolarów, zanim został przejęty przez Oracle w 2010 roku za 7,4 miliarda dolarów. W tym momencie niektórzy twórcy bazy danych porzucili już projekt tworzenia MariaDB. W październiku 2014 roku komercyjne ramię SkySQL zostało ostatecznie przemianowane na MariaDB Corporation.

MariaDB zapewnia relacyjną bazę danych dla aplikacji SaaS, chmury i aplikacji korporacyjnych, które wymagają wysokiej dostępności, skalowalności i wysokiej wydajności. Jako alternatywa dla MySQL, jest teraz dołączona jako standardowa baza danych w dystrybucjach Linuksa od Red Hat i SUSE, a także w stosach chmurowych od Cloud Foundry lub Rackspace. Jest również używany na przykład w Wikipedii, Booking.com lub 1 & 1 Internet.

[z materiałem Steve'a Rangera, ZDNet.com i Martina Schindlera, silicon.de]

Wskazówka: Jak dobrze wiesz o open source? Sprawdź swoją wiedzę - za pomocą 15 pytań na stronie silicon.de