Lenovo i Intel otrzymały kontrakt na budowę SuperMUC-NG dla centrum danych Leibniz w Garching. Mówi się, że nowy superkomputer zapewnia maksymalną wydajność 26,7 petaflopsa.

Świeży sprzęt do badań: Lenovo i Intel produkują nowy etap rozbudowy wysokowydajnego komputera w centrum danych Leibniz (LRZ) w Garching pod Monachium. Dwóch specjalistów od sprzętu otrzymało kontrakt na budowę SuperMUC-NG, który powinien osiągnąć wysoką moc obliczeniową, wydajność energetyczną i elastyczność.

Podpisanie umowy (od lewej do prawej): prof. Dieter Kranzlmüller (LRZ), prof. Thomas Höllmann (Bawarska Akademia Nauk), Charles Wuischpard (Intel), dr. Ludwig Spaenle (Bawarski Minister Edukacji i Kultury), dr. Herbert Huber (LRZ) i Scott Tease (Lenovo). (Źródło: Lenovo) Nowy system będzie miał szczytową moc wyjściową 26,7 PetaFLOPS. Dla porównania: moc obliczeniowa poprzedniego systemu to 6,8 PetaFLOPS. Aby zwiększyć wydajność, firmy instalują ponad 6400 węzłów obliczeniowych Lenovo z procesorami Intel Xeon. Łącznie w SuperMUC-NG pracuje ponad 300 000 rdzeni obliczeniowych, wspieranych przez 700 TB pamięci głównej i ponad 70 PB pamięci dyskowej.

Podobnie jak jego poprzednik, nowy komputer o wysokiej wydajności wykorzystuje również chłodzenie gorącą wodą, co zapewnia najwyższą możliwą wydajność energetyczną. Woda chłodząca, która jest podgrzewana podczas pracy, jest schładzana na dachu centrum danych i dodawana z powrotem do obiegu chłodzącego. Oznacza to, że SuperMUC-NG może być chłodzony prawie bez dodatkowej energii.

Nowy sprzęt ma zapewnić naukowcom jak największą swobodę w korzystaniu z własnego oprogramowania i środowisk wizualizacyjnych, które są wykorzystywane do przetwarzania generowanych danych. Dzięki połączeniu z różnymi komponentami chmury istnieje również lepsza integracja z nowoczesnymi koncepcjami przetwarzania i wizualizacji danych.

Dieter Kranzlmüller, szef LRZ, uważa, że ​​centrum danych jest dobrze wyposażone na przyszłość dzięki nowemu systemowi: „Nowy, wysokowydajny komputer SuperMUC-NG zapewni naukowcom większą wydajność, ale także będzie wymagał jeszcze większych umiejętności. Dzięki nowemu systemowi naukowcy mogą rozwiązywać jeszcze bardziej złożone pytania naukowe. W tym celu w LRZ oferujemy intensywne wsparcie dla badaczy przez naszych ekspertów na styku społeczności specjalistów i IT. Wspieramy naukowców w osiąganiu kolejnych poziomów w wysokowydajnych obliczeniach. Jesteśmy do tego bardzo dobrze przygotowani. W trakcie projektu znacznie zwiększymy również obsługę użytkowników.”

Superkomputer, który jest przeznaczony wyłącznie do celów naukowych, jest finansowany w równych częściach przez rząd federalny i Wolne Państwo Bawaria. Koszty całego sześcioletniego projektu wynoszą 96 mln euro. Obejmuje to koszty energii, konserwacji i personelu.