czym jest i jakie niesie szanse?

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo cyfrowe, blockchain jest bezkonkurencyjny. Jego unikalna struktura pozwala na niezrównany poziom bezpieczeństwa, przejrzystości i niezmienności. Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć o bezpieczeństwie technologii Blockchain jest to, że każda transakcja jest weryfikowana przez wiele węzłów w sieci. Co to oznacza? Żadna pojedyncza osoba lub grupa nie ma kontroli nad zatwierdzeniem lub odrzuceniem danych – zamiast tego wszyscy użytkownicy (sieć) wspólnie zachowują kontrolę. Aby dodać nowy blok danych do łańcucha, każdy węzeł musi zatwierdzić transakcję. Dzięki temu praktycznie niemożliwe jest, aby ktokolwiek manipulował danymi bez wykrycia.

Dodatkowo, wszystkie dane na blockchainie są zaszyfrowane przy użyciu kryptografii. Każdy blok opisany jest kodem matematycznym, który niesie za sobą informacje o danych, czasie uformowania bloku oraz, co prawdopodobnie najważniejsze, o danych bloku wcześniejszego. Oznacza to, że nawet gdyby ktoś był w stanie uzyskać dostęp do danych i zmienić je (np. dokonać kradzieży kryptowalut), nie byłby w stanie zrobić tego niezauważalnie, ponieważ automatycznie zmieniłby kody wszystkich bloków.

Wreszcie, blockchain jest niezmienny, co oznacza, że po dodaniu transakcji do łańcucha nie można jej zmienić ani usunąć. Wprowadzenie wszelkich zmian wymagałoby akceptacji przez całą sieć. To dodaje dodatkową warstwę bezpieczeństwa, ponieważ wszelkie próby manipulowania danymi są natychmiast wykrywalne.

Ogólnie rzecz biorąc, blockchain jest niezwykle bezpiecznym sposobem przechowywania i udostępniania danych. Jego zdecentralizowany charakter i wbudowane zabezpieczenia sprawiają, że praktycznie niemożliwe jest, aby ktokolwiek włamał się lub manipulował danymi. Jest zbudowany tak, że bycie częścią sieci jest o wiele bardziej ekonomicznie motywujące niż atakowanie jej.

Czym jest i jakie ma zastosowania technologia blockchain

Blockchain kojarzy się wielu osobom z kryptowalutami. Pamiętajmy jednak, że jest to pojęcie znacznie szersze, za którym kryje się bezpieczeństwo, transparentność i szybkość. Gdzie jeszcze jest stosowana niniejsza technologia? Czym jest? Jakie ma wady i zalety?

Blockchain, to technologia, która wielu osobom kojarzy się jedynie z kryptowalutami. Prawda jest taka, że niniejsze rozwiązanie jest także wdrażane do szeregu biznesów i instytucji państwowych. Dlaczego staje się on taki popularny? Gdzie można go stosować oraz jakie są jego zalety i wady? O tym piszemy w niniejszym artykule!

Co to jest blockchain?

Blockchain to rozproszona baza danych, która jest współużytkowana przez węzły sieci komputerowej. Jako baza danych blockchain przechowuje informacje w formie elektronicznej w formacie cyfrowym. Blockchainy są najbardziej znane ze swojej kluczowej roli w systemach kryptowalut, takich jak Bitcoin, w utrzymywaniu bezpiecznego i zdecentralizowanego rejestru transakcji. Innowacja w blockchain polega na tym, że gwarantuje wierność i bezpieczeństwo rejestru danych oraz generuje automatyczne zaufanie bez potrzeby korzystania z zaufanej strony trzeciej.

Jedną z kluczowych różnic między typową bazą danych, a technologią blockchain jest struktura danych. Blockchain gromadzi informacje w grupach, znanych jako bloki, które przechowują zestawy informacji. Bloki mają określoną pojemność pamięci, a po wypełnieniu są zamykane i łączone z wcześniej wypełnionym blokiem, tworząc łańcuch danych zwany łańcuchem bloków (blcokchainem). Wszystkie nowe informacje, które następują po świeżo dodanym bloku, są kompilowane w nowo utworzony blok, który po wypełnieniu zostanie również dodany do łańcucha.

Baza danych zwykle układa swoje informacje w tabele, podczas gdy blockchain, jak sugeruje jego nazwa, układa swoje dane w kawałki (bloki), które są połączone ze sobą. Ta struktura danych z natury tworzy nieodwracalną linię czasową danych, gdy jest wdrażana w sposób zdecentralizowany. Kiedy blok jest wypełniony, zostaje osadzony w kamieniu i staje się częścią tej linii czasu. Każdy blok w łańcuchu otrzymuje dokładną sygnaturę czasową, kiedy jest dodawany do łańcucha.

Jak działa blockchain?

Celem blockchaina jest umożliwienie rejestrowania i rozpowszechniania informacji cyfrowych, ale nie edytowania ich. W ten sposób blockchain jest podstawą niezmiennych ksiąg lub zapisów transakcji, których nie można zmienić, usunąć ani zniszczyć. Właśnie dlatego łańcuchy bloków, czyli blockhcian są również znane jako technologia rozproszonej księgi (DLT)

Po raz pierwszy raz zaproponowany został jako projekt badawczy w 1991 r. Następnie wykorzystano go do Bitcoina i od tamtej pory wykorzystanie blockchaina eksplodowało poprzez tworzenie różnych kryptowalut, zdecentralizowanych aplikacji finansowych (DeFi), tokenów niezamiennych (NFT) i smart kontraktów. Blockchain pomaga rejestrować wszystkie operacje finansowe w sposób transparentny, a jednocześnie zdecentralizowany. Następnie zbiór transakcji tworzy łańcuch. Jest to system, który sprawia, że zarejestrowana raz transakcja dołącza do kolejnego łańcucha i nie można zmienić danych jej dotyczących. Sprawia to, że technologia jest niemal niemożliwa do oszukiwania w zakresie zmiany danych już dokonanej transakcji.

Zalety i wady blockchain

Jak każda technologia, tak i blockchain posiada swoje zalety i wady. Postanowiliśmy przedstawić je poniżej:

Zalety Blockchain

Decentralizacja - Jest to główna cecha technologii blockchain, a mocną stroną jest to, że do uwierzytelniania transakcji lub operacji żadna inna instancja nie musi działać jako pośrednik, co skraca czas walidacji transakcji.

- Jest to główna cecha technologii blockchain, a mocną stroną jest to, że do uwierzytelniania transakcji lub operacji żadna inna instancja nie musi działać jako pośrednik, co skraca czas walidacji transakcji. Dystrybucja sieciowa - Ten punkt zapewnia jednocześnie szereg korzyści, ponieważ dzięki dystrybucji tej sieci nikt nie jest jej właścicielem, co pozwala różnym użytkownikom zawsze mieć wiele kopii tych samych informacji. Ponadto ta cecha czyni go odpornym na wszelkiego rodzaju awarie, ponieważ fakt, że węzeł ulegnie awarii, nie oznacza uogólnionych awarii w sieci. Podobnie posiadanie sieci rozproszonej oznacza, że ​​praktycznie nie ma błędów, ponieważ informacje muszą być weryfikowane przez wielu uczestników tej sieci. Błędne lub złośliwe informacje w technologii blockchain stają się praktycznie niemożliwe.

- Ten punkt zapewnia jednocześnie szereg korzyści, ponieważ dzięki dystrybucji tej sieci nikt nie jest jej właścicielem, co pozwala różnym użytkownikom zawsze mieć wiele kopii tych samych informacji. Ponadto ta cecha czyni go odpornym na wszelkiego rodzaju awarie, ponieważ fakt, że węzeł ulegnie awarii, nie oznacza uogólnionych awarii w sieci. Podobnie posiadanie sieci rozproszonej oznacza, że ​​praktycznie nie ma błędów, ponieważ informacje muszą być weryfikowane przez wielu uczestników tej sieci. Błędne lub złośliwe informacje w technologii blockchain stają się praktycznie niemożliwe. Niskie koszty dla użytkowników - Zdecentralizowany charakter Blockchain pozwala na szybką i bezpieczną weryfikację transakcji między osobami. Wyeliminowanie potrzeby pośrednika zmniejsza koszty transakcji.

Wady Blockchain

Wysokie koszty wdrożenia - Tak jak ta technologia wiąże się z niskimi kosztami dla użytkowników, niestety pociąga za sobą również wysokie koszty wdrożenia dla firm, co opóźnia jej masowe przyjęcie i wdrożenie.

- Tak jak ta technologia wiąże się z niskimi kosztami dla użytkowników, niestety pociąga za sobą również wysokie koszty wdrożenia dla firm, co opóźnia jej masowe przyjęcie i wdrożenie. Klucze prywatne - Nadmierne bezpieczeństwo może być również piętą achillesową w przypadku kluczy prywatnych, co zostało wielokrotnie udokumentowane. Po ich utracie odzyskanie tych kluczy staje się prawie niemożliwe, co powoduje problem głównie dla wszystkich posiadaczy kryptowalut.

- Nadmierne bezpieczeństwo może być również piętą achillesową w przypadku kluczy prywatnych, co zostało wielokrotnie udokumentowane. Po ich utracie odzyskanie tych kluczy staje się prawie niemożliwe, co powoduje problem głównie dla wszystkich posiadaczy kryptowalut. Przechowywanie - Wraz ze wzrostem liczby użytkowników wzrośnie również liczba operacji, które zostaną zintegrowane z blokami, które mają być przechowywane, więc wymagana przestrzeń będzie musiała również wzrosnąć w komputerach górników, ostatecznie przekraczając pojemność dysków twardych.

- Wraz ze wzrostem liczby użytkowników wzrośnie również liczba operacji, które zostaną zintegrowane z blokami, które mają być przechowywane, więc wymagana przestrzeń będzie musiała również wzrosnąć w komputerach górników, ostatecznie przekraczając pojemność dysków twardych. Bezrobocie - Brak potrzeby pośredników spowoduje, że wraz z przyjęciem i wdrożeniem technologii Blockchain wszystkie te sektory pośrednictwa dla walidacji płatności i procesów z konieczności zostaną zredukowane praktycznie do zera, co spowoduje utratę miejsc pracy.

Zastosowania blockchaina

Poniżej przedstawiamy sektory i biznesy, gdzie wdrożenie technologii blockchain już nastąpiło, bądź niebawem nastąpi!

Przelewy pieniężne - Oryginalna koncepcja stojąca za wynalezieniem technologii blockchain wciąż jest świetną aplikacją. Przekazy pieniężne przy użyciu blockchain mogą być tańsze i szybsze niż przy użyciu istniejących usług przekazów środków. Dotyczy to zwłaszcza transakcji transgranicznych, które często są powolne i drogie. Nawet w nowoczesnym amerykańskim systemie finansowym transfery pieniężne między kontami mogą trwać kilka dni, podczas gdy transakcja blockchain zajmuje kilka minut.

- Oryginalna koncepcja stojąca za wynalezieniem technologii blockchain wciąż jest świetną aplikacją. Przekazy pieniężne przy użyciu blockchain mogą być tańsze i szybsze niż przy użyciu istniejących usług przekazów środków. Dotyczy to zwłaszcza transakcji transgranicznych, które często są powolne i drogie. Nawet w nowoczesnym amerykańskim systemie finansowym transfery pieniężne między kontami mogą trwać kilka dni, podczas gdy transakcja blockchain zajmuje kilka minut. Giełdy finansowe - W ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się wiele firm oferujących zdecentralizowane giełdy kryptowalut. Używanie blockchain do giełd pozwala na szybsze i tańsze transakcje. Co więcej, zdecentralizowana giełda nie wymaga od inwestorów deponowania swoich aktywów w scentralizowanym urzędzie, co oznacza, że ​​zachowują większą kontrolę i bezpieczeństwo. Chociaż giełdy oparte na blockchain zajmują się głównie kryptowalutami, koncepcję tę można zastosować również do bardziej tradycyjnych inwestycji.

- W ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się wiele firm oferujących zdecentralizowane giełdy kryptowalut. Używanie blockchain do giełd pozwala na szybsze i tańsze transakcje. Co więcej, zdecentralizowana giełda nie wymaga od inwestorów deponowania swoich aktywów w scentralizowanym urzędzie, co oznacza, że ​​zachowują większą kontrolę i bezpieczeństwo. Chociaż giełdy oparte na blockchain zajmują się głównie kryptowalutami, koncepcję tę można zastosować również do bardziej tradycyjnych inwestycji. Udzielanie pożyczek - Pożyczkodawcy mogą wykorzystywać blockchain do realizacji zabezpieczonych pożyczek za pomocą inteligentnych kontraktów. Smart kontrakty zbudowane na blockchainie pozwalają niektórym zdarzeniom automatycznie uruchamiać takie rzeczy, jak płatność za usługę, wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego, pełna spłata pożyczki i zwolnienie zabezpieczenia. W rezultacie przetwarzanie pożyczki jest szybsze i tańsze, a pożyczkodawcy mogą oferować lepsze stawki.

- Pożyczkodawcy mogą wykorzystywać blockchain do realizacji zabezpieczonych pożyczek za pomocą inteligentnych kontraktów. Smart kontrakty zbudowane na blockchainie pozwalają niektórym zdarzeniom automatycznie uruchamiać takie rzeczy, jak płatność za usługę, wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego, pełna spłata pożyczki i zwolnienie zabezpieczenia. W rezultacie przetwarzanie pożyczki jest szybsze i tańsze, a pożyczkodawcy mogą oferować lepsze stawki. Ubezpieczenie - Korzystanie z smart kontraktów opartych na blockchain może zapewnić większą przejrzystość dla klientów i ubezpieczycieli. Rejestrowanie wszystkich roszczeń w blockchainie uniemożliwiłoby klientom składanie zduplikowanych roszczeń dotyczących tego samego zdarzenia. Co więcej, korzystanie z inteligentnych kontraktów może przyspieszyć proces otrzymywania płatności przez wnioskodawców

- Korzystanie z smart kontraktów opartych na blockchain może zapewnić większą przejrzystość dla klientów i ubezpieczycieli. Rejestrowanie wszystkich roszczeń w blockchainie uniemożliwiłoby klientom składanie zduplikowanych roszczeń dotyczących tego samego zdarzenia. Co więcej, korzystanie z inteligentnych kontraktów może przyspieszyć proces otrzymywania płatności przez wnioskodawców Nieruchomości - Transakcje dotyczące nieruchomości wymagają mnóstwa papierkowej roboty, aby zweryfikować informacje finansowe i własność, a następnie przenieść akty własności i tytuły na nowych właścicieli. Korzystanie z technologii blockchain do rejestrowania transakcji dotyczących nieruchomości może zapewnić bezpieczniejszy i bardziej dostępny sposób weryfikacji i przenoszenia własności. To może przyspieszyć transakcje, ograniczyć formalności i zaoszczędzić pieniądze.

- Transakcje dotyczące nieruchomości wymagają mnóstwa papierkowej roboty, aby zweryfikować informacje finansowe i własność, a następnie przenieść akty własności i tytuły na nowych właścicieli. Korzystanie z technologii blockchain do rejestrowania transakcji dotyczących nieruchomości może zapewnić bezpieczniejszy i bardziej dostępny sposób weryfikacji i przenoszenia własności. To może przyspieszyć transakcje, ograniczyć formalności i zaoszczędzić pieniądze. Dane osobowe - Przechowywanie danych, takich jak numer PESEL, data urodzenia i inne informacje identyfikujące w księdze publicznej (np. blockchain) może być w rzeczywistości bezpieczniejsze niż przechowywanie danych w systemach obecnych (które są podatne na włamania). Technologię Blockchain można wykorzystać do zabezpieczenia dostępu do informacji identyfikujących, jednocześnie poprawiając dostęp dla osób potrzebujących w branżach takich jak podróże, opieka zdrowotna, finanse i edukacja.

- Przechowywanie danych, takich jak numer PESEL, data urodzenia i inne informacje identyfikujące w księdze publicznej (np. blockchain) może być w rzeczywistości bezpieczniejsze niż przechowywanie danych w systemach obecnych (które są podatne na włamania). Technologię Blockchain można wykorzystać do zabezpieczenia dostępu do informacji identyfikujących, jednocześnie poprawiając dostęp dla osób potrzebujących w branżach takich jak podróże, opieka zdrowotna, finanse i edukacja. Głosowanie - Jeśli dane osobowe są przechowywane w blockchainie, dzieli nas to tylko jeden krok od możliwości głosowania za pomocą tej technologii. Korzystanie z technologii blockchain może zagwarantować, że nikt nie głosuje dwa razy i tylko uprawnieni wyborcy mogą głosować, a głosy nie mogą być modyfikowane. Co więcej, może zwiększyć dostęp do głosowania, czyniąc to tak prostym, jak naciśnięcie kilku przycisków na smartfonie. Jednocześnie znacząco spadłby koszt przeprowadzenia wyborów.

- Jeśli dane osobowe są przechowywane w blockchainie, dzieli nas to tylko jeden krok od możliwości głosowania za pomocą tej technologii. Korzystanie z technologii blockchain może zagwarantować, że nikt nie głosuje dwa razy i tylko uprawnieni wyborcy mogą głosować, a głosy nie mogą być modyfikowane. Co więcej, może zwiększyć dostęp do głosowania, czyniąc to tak prostym, jak naciśnięcie kilku przycisków na smartfonie. Jednocześnie znacząco spadłby koszt przeprowadzenia wyborów. Świadczenia rządowe - Innym sposobem wykorzystania tożsamości cyfrowych przechowywanych w technologii blockchain jest administrowanie świadczeniami rządowymi, takimi jak programy socjalne, ubezpieczenia społeczne i opieka zdrowotna. Korzystanie z technologii blockchain może zmniejszyć oszustwa i koszty operacji. Tymczasem beneficjenci mogą szybciej otrzymywać środki dzięki cyfrowej wypłacie za pomocą technologii blockchain.

- Innym sposobem wykorzystania tożsamości cyfrowych przechowywanych w technologii blockchain jest administrowanie świadczeniami rządowymi, takimi jak programy socjalne, ubezpieczenia społeczne i opieka zdrowotna. Korzystanie z technologii blockchain może zmniejszyć oszustwa i koszty operacji. Tymczasem beneficjenci mogą szybciej otrzymywać środki dzięki cyfrowej wypłacie za pomocą technologii blockchain. Bezpiecznie udostępniaj informacje medyczne - Prowadzenie dokumentacji medycznej na blockchain może pozwolić lekarzom i pracownikom medycznym na uzyskanie dokładnych i aktualnych informacji o swoich pacjentach. Dzięki temu pacjenci, którzy odwiedzają wielu lekarzy, otrzymają najlepszą możliwą opiekę. Może również przyspieszyć działanie systemu pobierania dokumentacji medycznej, pozwalając w niektórych przypadkach na bardziej terminowe leczenie. A jeśli informacje o ubezpieczeniach są przechowywane w bazie danych, lekarze mogą łatwo zweryfikować, czy pacjent jest ubezpieczony i czy jego leczenie jest objęte ubezpieczeniem.

- Prowadzenie dokumentacji medycznej na blockchain może pozwolić lekarzom i pracownikom medycznym na uzyskanie dokładnych i aktualnych informacji o swoich pacjentach. Dzięki temu pacjenci, którzy odwiedzają wielu lekarzy, otrzymają najlepszą możliwą opiekę. Może również przyspieszyć działanie systemu pobierania dokumentacji medycznej, pozwalając w niektórych przypadkach na bardziej terminowe leczenie. A jeśli informacje o ubezpieczeniach są przechowywane w bazie danych, lekarze mogą łatwo zweryfikować, czy pacjent jest ubezpieczony i czy jego leczenie jest objęte ubezpieczeniem. Honoraria autorskie dla artystów - Korzystanie z technologii blockchain do śledzenia plików muzycznych i filmowych rozpowszechnianych w Internecie może zapewnić artystom wynagrodzenie za ich pracę. Ponieważ technologia blockchain została wynaleziona, aby zapewnić, że ten sam plik nie istnieje w więcej niż jednym miejscu, można jej użyć do ograniczenia piractwa. Co więcej, wykorzystanie technologii blockchain do śledzenia odtworzeń w usługach przesyłania strumieniowego i smart contractów do dystrybucji płatności może zapewnić większą przejrzystość i pewność, że artyści otrzymają należne im pieniądze.

- Korzystanie z technologii blockchain do śledzenia plików muzycznych i filmowych rozpowszechnianych w Internecie może zapewnić artystom wynagrodzenie za ich pracę. Ponieważ technologia blockchain została wynaleziona, aby zapewnić, że ten sam plik nie istnieje w więcej niż jednym miejscu, można jej użyć do ograniczenia piractwa. Co więcej, wykorzystanie technologii blockchain do śledzenia odtworzeń w usługach przesyłania strumieniowego i smart contractów do dystrybucji płatności może zapewnić większą przejrzystość i pewność, że artyści otrzymają należne im pieniądze. TOKENY NFT - Tokeny NFT są powszechnie uważane za sposoby na posiadanie praw do sztuki cyfrowej. Ponieważ blockchain zapobiega istnieniu danych w dwóch miejscach, umieszczenie NFT na blockchain gwarantuje, że istnieje tylko jedna kopia dzieła sztuki cyfrowej. To może przypominać inwestowanie w sztukę fizyczną, ale bez wad związanych z przechowywaniem i konserwacją. NFT mogą mieć różne zastosowania i ostatecznie są sposobem na przekazanie własności wszystkiego, co może być reprezentowane przez dane. Może to być akt własności domu, prawa do transmisji wideo lub bilet na wydarzenie.

- Tokeny NFT są powszechnie uważane za sposoby na posiadanie praw do sztuki cyfrowej. Ponieważ blockchain zapobiega istnieniu danych w dwóch miejscach, umieszczenie NFT na blockchain gwarantuje, że istnieje tylko jedna kopia dzieła sztuki cyfrowej. To może przypominać inwestowanie w sztukę fizyczną, ale bez wad związanych z przechowywaniem i konserwacją. NFT mogą mieć różne zastosowania i ostatecznie są sposobem na przekazanie własności wszystkiego, co może być reprezentowane przez dane. Może to być akt własności domu, prawa do transmisji wideo lub bilet na wydarzenie. Śledzenie logistyki i łańcucha dostaw - Korzystanie z technologii blockchain do śledzenia przedmiotów przemieszczających się w sieci logistycznej lub sieci łańcucha dostaw może zapewnić kilka korzyści. Przede wszystkim zapewnia większą łatwość komunikacji między partnerami, ponieważ dane są dostępne w bezpiecznej księdze publicznej. Po drugie, zapewnia większe bezpieczeństwo i integralność danych, ponieważ danych w blockchainie nie można zmienić. Oznacza to, że partnerzy zajmujący się logistyką i łańcuchem dostaw mogą łatwiej współpracować, mając większą pewność, że dostarczane przez nich dane są dokładne i aktualne.

- Korzystanie z technologii blockchain do śledzenia przedmiotów przemieszczających się w sieci logistycznej lub sieci łańcucha dostaw może zapewnić kilka korzyści. Przede wszystkim zapewnia większą łatwość komunikacji między partnerami, ponieważ dane są dostępne w bezpiecznej księdze publicznej. Po drugie, zapewnia większe bezpieczeństwo i integralność danych, ponieważ danych w blockchainie nie można zmienić. Oznacza to, że partnerzy zajmujący się logistyką i łańcuchem dostaw mogą łatwiej współpracować, mając większą pewność, że dostarczane przez nich dane są dokładne i aktualne. Bezpieczne sieci Internetu Rzeczy - Internet rzeczy (IoT) ułatwia nam życie, ale otwiera również drzwi dla podmiotów, które mogą korzystać na naruszaniu prawa. Technologia Blockchain może zapewnić większe bezpieczeństwo, przechowując hasła i inne dane w zdecentralizowanej sieci zamiast na scentralizowanym serwerze. Dodatkowo zapewnia ochronę przed manipulacją danych, ponieważ blockchain jest praktycznie niezmienny.

- Internet rzeczy (IoT) ułatwia nam życie, ale otwiera również drzwi dla podmiotów, które mogą korzystać na naruszaniu prawa. Technologia Blockchain może zapewnić większe bezpieczeństwo, przechowując hasła i inne dane w zdecentralizowanej sieci zamiast na scentralizowanym serwerze. Dodatkowo zapewnia ochronę przed manipulacją danych, ponieważ blockchain jest praktycznie niezmienny. Przechowywanie danych - Dodanie technologii blockchain jako rozwiązania do przechowywania danych może zapewnić większe bezpieczeństwo i integralność. Ponieważ dane mogą być przechowywane w sposób zdecentralizowany, trudniej będzie włamać się i usunąć wszystkie dane w sieci, podczas gdy dostawca scentralizowanego przechowywania informacji może mieć tylko kilka punktów nadmiarowości. Oznacza to również większy dostęp do danych, ponieważ dostęp niekoniecznie jest zależny od działalności pojedynczej firmy. W niektórych przypadkach wykorzystanie blockchaina do przechowywania danych może być również tańsze.

- Dodanie technologii blockchain jako rozwiązania do przechowywania danych może zapewnić większe bezpieczeństwo i integralność. Ponieważ dane mogą być przechowywane w sposób zdecentralizowany, trudniej będzie włamać się i usunąć wszystkie dane w sieci, podczas gdy dostawca scentralizowanego przechowywania informacji może mieć tylko kilka punktów nadmiarowości. Oznacza to również większy dostęp do danych, ponieważ dostęp niekoniecznie jest zależny od działalności pojedynczej firmy. W niektórych przypadkach wykorzystanie blockchaina do przechowywania danych może być również tańsze. Hazard - Branża hazardowa może wykorzystać blockchain, aby zapewnić graczom kilka korzyści. Jedną z największych zalet prowadzenia kasyna na blockchain jest przejrzystość, jaką zapewnia potencjalnym graczom. Ponieważ każda transakcja jest rejestrowana w łańcuchu bloków, obstawiający widzą, że gry są uczciwe, a kasyno wypłaca należne środki. Co więcej, korzystając z technologii blockchain, nie ma potrzeby podawania danych osobowych, w tym konta bankowego, co może być przeszkodą dla niektórych potencjalnych hazardzistów. Zapewnia również obejście ograniczeń regulacyjnych, ponieważ gracze mogą grać anonimowo, a zdecentralizowana sieć nie jest podatna na zamknięcie rządu.

Przyszłość technologii blockchain

Technologia Blockchain istnieje dopiero od kilkunastu lat, a firmy wciąż badają nowe sposoby zastosowania jej do wspierania swoich operacji. Wraz z rosnącą ilością danych cyfrowych wykorzystywanych w naszym życiu, rośnie zapotrzebowanie na bezpieczeństwo danych, dostęp, przejrzystość i integralność, jakie może zapewnić blockchain. Niemal każda dziedzina naukowa i sektor korzystają z blockchaina. W Polsce smart kontrakty używane są do zawierania umów ubezpieczenia, czy skorzystania z pożyczki. Mało tego - w czasach pandemii w związku z przeciążeniem sanepidu dokonano pełnej automatyzacji w zakresie kierowania ludzi na kwarantannę. Jest tylko kwestią czasu, kiedy w Polsce blockchain zostanie wdrożony do rynku nieruchomości, medycyny, czy bankowości.

Księga wszystkich ksiąg. Oto, czym jest blockchain i dlaczego wszystko zmieni

Najłatwiej porównać ją do księgi rachunkowej - publicznie dostępnej, globalnej i pozwalającej każdemu jej użytkownikowi na rejestrowanie i wgląd do transakcji takich jak transakcje finansowe, akty własności czy np. kontrakty. Ale informacja kto wykonał daną transakcję, jest poufna, dostępna tylko dla właściciela danej transakcji. Programowalny, otwarty charakter technologii blockchain pozwoli całkowicie przebudować sektor finansowy.

A nawet więcej - niektóre jego elementy nadzorczo-rozliczeniowe będą zbędne. Procesy handlowe, wymiany informacji staną się przejrzyste i szybsze oraz znacznie tańsze, bez kosztów ponoszonych na utrzymanie całego systemu finansowego na świecie. Instytucje zaufania publicznego - banki, giełdy i pośrednicy transakcji finansowych również widzą w nim ogromny potencjał, ale i zagrożenie dla zachowania status quo.

Księga wszystkich ksiąg

Jedną z najważniejszych cech blockchain jest to, że wszyscy użytkownicy, którzy decydują się na korzystanie z tej „księgi” mają dostęp do jej kopii, a każda kopia automatycznie rejestruje wszelkie dokonywane w jej obrębie zmiany. Blockchain jest systemem rozproszonym, co oznacza, że nie istnieje w niej centralne źródło przetwarzanych danych.

Bezpieczeństwo jej użycia i stosowania, które wydaje się jej cechą najważniejszą, wynika z zastosowania algorytmów matematycznych i zasad kryptografii. Blockchain może rejestrować transakcje: sprzedaży, wymiany, autoryzacje, elektroniczne podpisy i właściwie każdą operację, która związana jest z walidacją dowolnej postaci aktywów.

Dzisiaj jeszcze chodzi o kasę

Cechy „księgi blockchain” powodują, że można o niej myśleć jako o największej, a może i jedynej rozproszonej po całym internecie bazie danych, jaka może funkcjonować w naszej rzeczywistości. Dzisiaj oczywiście jeszcze taką nie jest, ale są ku temu spore szanse, by tak się właśnie stało.

Specjaliści twierdzą, że blockchain, by się zglobalizować, potrzebuje kilkunastu lat dalszego rozpowszechniania i udoskonalania. Dzisiaj jej rozwój i funkcjonowanie postrzega się przede wszystkim w kontekście rynku kryptowalut. Sam pomysł stworzenia uniwersalnej księgi wszystkich dokonywanych operacji zrodził się w środowisku, które stworzyło pierwszą - alternatywną wobec oficjalnego systemu finansowego - walutę, czyli Bitcoin (BTC). Można stwierdzić, że to właśnie świat kryptowalut jest swoistym laboratorium, w którym wszystkie silne i słabe strony tej technologii zostają weryfikowane w ciągłym użyciu.

Jest to zresztą oczywiste, że blockchain mógł się wykluwać na obszarze, gdzie dokonywane transakcje wymagają maksymalnego stopnia zabezpieczenia i całkowitego zaufania.

Cała idea kryptowaluty, jako narzędzia niezależnego od centralnego systemu finansowego, zyskała w tej technologii naturalnego sprzymierzeńca. W założeniach, w technologii blockchain nie ma zarabiających na kliencie pośredników (w praktyce, na dzisiaj jeszcze są, ale ten element układanki powinien ewoluować), a koszty używania tego systemu – docelowo – mogą być znikome. Przynajmniej w stosunku do korzyści, jakie ten może przynieść użytkownikom - indywidualnym i biznesowym.

Blockchain wchłonie wszystko

Blockchain rozwija się i będzie się rozwijał. Jest to zbyt duża jakościowo zmiana technologiczna, by miało jej grozić rynkowe unicestwienie. Pytań, które rodzą się przy okazji jej upowszechniania, jest wiele, a jedno z nich dotyczy skalowalności. A ta potencjalnie jest nieograniczona.

Póki, co korzyści, jakie niesie blockchain, najszybciej dostrzega branża finansowa. Ale jesteśmy dopiero na początku i sytuację można porównać do momentu, w którym internet znajdował się w połowie lat 90. Nikt wtedy jeszcze nie wyobrażał sobie, że rewolucja Internet 2.0 zmieni istotę sieci. Blockchain ciągle jest w pierwszej fazie rozwoju, ale wkrótce powinien przeżyć okres dynamicznego wzrostu, co oznacza z czasem realną globalizację mechanizmu.

Być może punkt zwrotny czeka nas już w przyszłym roku. Wtedy to właśnie instytucje finansowe mogą zacząć powszechnie wdrażać narzędzia oparte na tej technologii, zaś cały proces będzie trwał do roku 2025, kiedy to Blockchain osiągnie poziom użycia porównywalny z dzisiejszym dostępem do internetu.

Na początku tego roku McKinsey Global Institute opublikował raport, w którym wskazał na blisko 70 firm, które wdrożyły już blockchain; niemal wszystkie należą do branży finansowej i ubezpieczeniowej. Według tych analiz, ta ostatnia powinna być głównym beneficjentem przełomu, jaki zapowiada nowa technologia.

Dokąd zmierzamy

W tym miejscu chciałbym wskazać na te sfery rzeczywistości, gdzie technologia blockchain powinna sprawdzić się najszybciej i najlepiej ze względu na jej strukturalne cechy.

Blockchain to rewolucja w przepływie informacji.

Różne modele organizacji danych różnią się między sobą m.in. tym, z jaką prędkością pożądana czy wyszukiwana informacja trafia do użytkownika. W wielu przypadkach jakościowa zmiana w funkcjonowaniu dowolnej organizacji, czy jej konkurencyjność wobec innych, wynika ze sposobu, w jaki porządkuje ona istotne dla niej dane. Lepszy dostęp do nich oznacza na pewnym etapie, narodziny nowego modelu funkcjonowania całej organizacji.

A za tym idą korzyści dla zarządzania i ekonomii firmy. Co warto też podkreślić - decentralizacja i współdzielenie informacji w blockchain, zachęcają do wymiany danych. Niesie to korzystne konsekwencje dla wszystkich poziomów zarządzania daną organizacją i dla jej rozwoju.

Blockchain jest przejrzysty.

Ta właśnie cecha powoduje, że technologia może być używana w obszarach, gdzie przejrzystość jest pożądana, a nawet mocno wymagana. Stąd wniosek, że najbardziej zainteresowane blockchainem mogą być instytucje publiczne, które gromadzą dane związane z funkcjonowaniem urzędów. Jeśli jedną z cech naszego systemu politycznego jest prawo obywatela do dostępu do informacji publicznej, blockchain może umożliwiać realizację tej obietnicy.

Blockchain ma niegraniczoną moc przetwarzania dużych zbiorów informacji.

Obecna technologia chmury to tryliony danych, które nie są ze sobą zintegrowane. Blockchain może je ze sobą scalić i zintegrować w logiczny sposób. W przypadku Internetu Rzeczy (Internet of Things) – gdzie różnorodne urządzenia funkcjonują dzięki nieustannemu, bieżącemu przetwarzaniu informacji, blockchain sprawdzi się doskonale. Lotniska przetwarzające liczne informacje dotyczące pogody, ruchu powietrznego, bezpieczeństwa, czasu, kontroli pasażerów uzyskują w nim naturalnego sprzymierzeńca.

Podobnie zresztą jak inteligentne budynki, czy wręcz całe inteligentne miasta (Smart Cities), w których elektronika zarządza energią, zużyciem wody, temperaturą, urządzeniami AGD, telewizją, alarmami, kamerami, które - podłączone do internetu - generują ogromne ilości danych. Wszystkie te urządzenia współpracują ze sobą dzięki przetwarzaniu danych, a omawiana technologia może uczynić tę współpracę niezawodną. Prosta aplikacja oparta na rozproszonej technologii może z czasem sterować każdym urządzeniem lub zbiorem urządzeń: począwszy od domowej elektroniki, skończywszy na dużych flotach pojazdów autonomicznych.

W pewnym sensie jest on kolejnym wcieleniem technologii Peer-to-Peer. Tylko wcieleniem bardziej doskonałym. System bezpośredniej wymiany plików między użytkownikami zrewolucjonizował sposób, w jaki korzystamy z plików muzycznych czy filmowych, a tym samym w dużej mierze ograniczył pozycję wszystkich podmiotów, które zarabiają na dystrybucji treści (content). Jeśli przykładowo mogę zapłacić za usługę bezpośrednio, wymieniając ciąg danych z dostawcą usługi, to nie muszę sobie zaprzątać głowy dodatkowymi opłatami dotyczącymi dystrybucji. Blockchain może więc upodmiotowić konsumenta, który zainteresowany jest obniżaniem ceny usług, a także błyskawicznym i nieograniczonym dostępem do nich.

Blockchain zapewnia poufność danych.

W wymiarze społecznym ma to olbrzymie znaczenie, z którego nie zdajemy sobie sprawy na co dzień. Dostęp do danych wrażliwych, takich jak, chociażby informacje o zdrowiu musi odbywać się w sposób całkowicie kontrolowany. Blockchain w bardzo dużym stopniu uniemożliwia wyciek danych. Złamanie kodów dostępu i kradzież systemu znaków są co prawda możliwe (i zdarzają się), ale wymaga to olbrzymiej mocy obliczeniowej. A ona kosztuje. Beneficjentem technologii blockchain staje się więc każda instytucja gwarantująca klientowi czy obywatelowi poufność – np. szpital lub firma ubezpieczeniowa.

Blockchain jest technologią, która umożliwia wygodną i bezpieczną wymianę informacji.

Protokoły szyfrowania używane przez omawianą technologię powodują, że tradycyjne sposoby wymiany treści, takie jak e-mail, czy chmura tracą na atrakcyjności. Jednocześnie system ten umożliwia publikację wszelkich treści i ich całkowitą bieżącą aktualizację, co może mieć niebagatelny wpływ na działanie instytutów naukowych, dla których aktualizacja informacji ma olbrzymie znaczenie. Zresztą każda instytucja, której podstawą funkcjonowania jest obieg faktur, dokumentów, kluczy elektronicznych, kodów dostępu i wszelkich narzędzi autoryzacji, powinien być z natury zainteresowany blockchain. Tylko nie każda z tych instytucji jeszcze o tym wie.

Blockchain może niwelować obszary biedy i ułatwiać dostęp do rynku finansowego.

Miejsc na świecie, w których żyją ludzie bez dostępu do konta bankowego, jest ciągle wiele. Dzięki omawianej technologii osoba, która nie ma możliwości fizycznych czy ekonomicznych do korzystania z usług bankowych, zyskuje nowe narzędzie a wraz z nim podmiotowość konsumencką. Korzystając ze smartfonu, może płacić za wszystkie usługi przy pomocy kryptowaluty, która jak wiadomo, demonopolizuje rynek finansowy i uniezależnia klienta od bankowego pośrednictwa. Jeśli wyobrazimy sobie, że dana instytucja przeznacza na rozwój wybranego obszaru fundusze, to te mogą trafiać błyskawicznie do kieszeni osoby potrzebującej – na przykład do rolnika, który prowadzi gospodarstwo w odległych rejonach świata. Wszelkie pośrednictwo jest tu zbędne.

Czy to jest utopia?

Powyżej wymieniłem najważniejsze według mnie konsekwencje płynące z narodzin i funkcjonowania tej nowej technologii. Mógłbym wskazać na wiele innych poziomów funkcjonowania społecznego, gdzie blochchain doskonale by się sprawdził. Ale wymagałoby to wielokrotnie dłuższego tekstu.

Nie mogę zaprzeczyć, że bardzo matematyczny, algorytmiczny blockchain dostarcza mi poczucia niesamowitości w kontakcie z tą technologią. Rozproszona, bezpieczna, powszechnie dostępna i budząca zaufanie baza danych, która staje się podstawową i główną księgą rachunkową naszego świata – to brzmi niemal jak utopia. Jest w tym zdecydowanie coś niesamowitego i wręcz niewiarygodnego. Ale to odczucie towarzyszy mi od dawna. Od chwili, kiedy zacząłem obserwować pierwsze przejawy istnienia Sztucznej Inteligencji w naszym życiu.

Po więcej zapraszam do mojego bloga: https://norbertbiedrzycki.pl