Na drodze do efektywnego prowadzenia biznesu stoją dziś różne przeszkody. IBM wierzy, że technologia blockchain może zmniejszyć lub wyeliminować opór.

Dziś każda branża prowadzi własną księgę kasową, co komplikuje handel i procesy.

Dzisiejsza gospodarka mogłaby działać wydajniej dzięki technologii blockchain. To opinia ekspertów IBM Institute of Business Value w nowym badaniu zatytułowanym „Fast forward: Rethinking Enterprises, Ecosystems and Economies with Blockchains”. Specjaliści zidentyfikowali trzy przeszkody dla firm, które można zredukować, a nawet wyeliminować za pomocą wspólnej księgi. Barierami są: informacja, interakcja i innowacja.

Według IBM relacje biznesowe i procesy wewnętrzne w firmach cierpią z powodu deficytów informacji. Są albo niekompletne, niedostępne i/lub ryzykowne. Analityka np. big data (kompletność), przechowywanie w chmurze (dostępność) i zarządzanie ryzykiem, a także narzędzia bezpieczeństwa (ryzyko) mogłyby zredukować niektóre deficyty informacyjne, ale nie całkowicie je wyeliminować.

Straty tarcia w interakcji powstają również zewnętrznie i wewnętrznie. IBM podaje jako przykłady koszty transakcji pośredników, tradycyjne procesy biznesowe z kosztownymi i czasochłonnymi objazdami i barierami handlowymi oraz niedostępne rynki. Internet zmniejszył niektóre z tych przeszkód, zapewniając przejrzystość kosztów pośredników, usprawniając procesy i otwierając nowe rynki. Na przykład chińska hurtownia Alibaba zapewnia globalną przejrzystość towarów, aczkolwiek z konwencjonalnym modelem kosztów i tradycyjnymi procesami. Aby całkowicie usunąć bariery interakcji, należałoby stworzyć jednolite systemy, które miałyby zastosowanie do każdego sprzedawcy i kupującego.

Wspólna księga kasowa dla wszystkich działów uprościłaby handel i procesy, a regulacje prawne, inercja ugruntowanych organizacji korporacyjnych oraz niebezpieczeństwo stwarzane przez nowych uczestników rynku są przeszkodami dla innowacji. Dzisiejsze firmy nie potrafiły się nawet obronić przed dwoma pierwszymi, start-upy czy nowi konkurenci powinni je przynajmniej obserwować, a jeszcze lepiej szukać z nimi partnerstwa. Gospodarka jest jednak daleka od jednolitego systemu, który stawia takie same wymagania dla wszystkich.

Jednak IBM postrzega technologię blockchain jako szansę na zmniejszenie barier dla firm zarówno w zakresie informacji, interakcji, jak i innowacji. Blockchain umożliwia integrację danych wszystkich partnerów biznesowych we wspólną, przejrzystą sieć. Bez pośredników zmniejsza złożoność procesów gospodarczych, a przy tym jest bardzo wydajny. Technologia nie wymaga do tego nadmiernego IT i można ją elastycznie skonfigurować w bardzo krótkim czasie. Umożliwiłoby to innowacyjność i szybkie reagowanie na wchodzenie na rynek nowych rywali.