Inteligentne kontrakty sprawiają, że czasochłonne i kosztowne organy kontrolne stają się zbędne. Jednak kontrakty oparte na blockchain stawiają przed prawnikami nowe wyzwania.

Po triumfalnym postępie waluty kryptograficznej Bitcoin, opartej na technologii blockchain, postęp techniczny umożliwia tworzenie tzw. kontraktów samowykonalnych.

W tym celu usługi takie jak przelew kwoty w kryptowalucie uzależnione są od wystąpienia wcześniej zaprogramowanych warunków. Realizacja tych inteligentnych kontraktów odbywa się na komputerach zaangażowanych w sieć peer-to-peer bez potrzeby centralnych pośredników kontrolujących, takich jak powiernicy czy banki. Nie jest też potrzebny ludzki organ do monitorowania inteligentnych kontraktów. To sprawia, że ​​blockchain, a wraz z nim inteligentne kontrakty, są atrakcyjne wszędzie tam, gdzie wymagane jest zaufanie.

Jörn Heckmann Prawnik w CMS w Hamburgu www.cms.law Zdjęcie: CMS "Zaletą inteligentnych kontraktów jest to, że zmniejszają ryzyko kontrwykonywania zobowiązań i koszty transakcyjne."

Zaletą takich projektów jest zmniejszenie ryzyka rozważań i kosztów transakcji. Powodem jest to, że trudno jest manipulować spełnieniem warunków, a tym samym gwarantuje się wydajność i uwagę. Nie ma kosztów egzekucji prawnej, ponieważ umawiająca się strona może być pewna wynagrodzenia po zawarciu umowy.

Źródło: CNN Money Ponadto można sprawdzić usługi: na przykład samochód może odmówić pracy, jeśli nie została zapłacona rata leasingowa. Firmy ubezpieczeniowe pracują nad inteligentnymi kontraktami, które automatycznie rozdzielają pieniądze w zależności od wystąpienia burz.

Ponadto celem wyższej standaryzacji jest zmniejszenie kosztów spowodowanych niezgodnościami. Deweloperzy myślą na przykład o automatycznym ładowaniu samochodów elektrycznych na czerwonych światłach. Jedną z najbardziej obiecujących zalet, z której zdała sobie również sprawę administracja publiczna, jest możliwość publicznego odczytania lub zapisania blockchaina. Może to służyć do śledzenia przepływów pieniężnych, sprawdzania autoryzacji lub przeprowadzania uwierzytelnionych transakcji.