IBM ogłosił planowaną szóstą generację swoich systemów x86. „Architektura X6” ma na celu zwiększenie wydajności serwerów System-x i PureSystems, aby lepiej radziły sobie z wymagającymi zadaniami, takimi jak analiza dużych zbiorów danych, wirtualizacja i planowanie zasobów przedsiębiorstwa (ERP).

Pierwsze produkty będą dostępne w lutym. Wtedy IBM poda tylko ceny. Oczekuje się, że zaczną się od około 10 000 USD.

Istotnym elementem jest integracja FlashSystem-Storage, którą IBM z wielkim wysiłkiem promuje w data center od roku. IBM zapewnia również pamięć masową eXFlash z maksymalnie 12,8 TB pamięci flash w serwerach, blisko procesora.

Projekt będzie wspierał poprzednie procesory i generacje komponentów. Klient nie musi kupować pełnoprawnego systemu X6, ale może też korzystać z wcześniejszych procesorów i aktualizować je później. Poprawie ma ulec także pojemność maszyn wirtualnych oraz zdolności samonaprawiania.

Nowe modele serwerów to System x3850 X6 z czterema gniazdami, System x3950 X6 z ośmioma gniazdami oraz IBM Flex System x880. Dostępny jest również system serwerów pamięci masowej x3650 M4 BD, serwer rack z dwoma gniazdami, który obsługuje do 14 dysków.

IBM FlashSystem 840 jest również dostępny od zaraz. Według IBM podwaja to wydajność poprzedniego modelu. System Pure Flash obsługuje do 48 TB pojemności użytkowej.

Wiceprezes Alex Yost, odpowiedzialny za PureFlex, System x i BladeCenter, mówi, że jako klienci X6 oczekujesz tych, którzy po prostu potrzebują większej szybkości – a także klientów, którzy chcą więcej sprzętu dostosowanego do zadań. Te ostatnie będą obsługiwane przez specjalne systemy do analityki, baz danych i chmury. Nie zabraknie również konfiguracji specjalnie dla IBM DB2, SAP HANA i VMware vCloud.

[z materiałem Larry'ego Dignana, ZDNet.com]

Wskazówka: czy jesteś ekspertem od przetwarzania w chmurze? Sprawdź swoją wiedzę - z quizem na silicon.de.