IBM zawarł umowę przejęcia ze start-upem Cloudant, nie podając ceny. Mała firma dostarcza bazę danych NoSQL jako usługę w chmurze, opartą na Apache CouchDB JSON i działającą na platformie IBM SoftLayer.

Cloudant ma w przyszłości rozszerzyć ofertę IBM dla dużych zbiorów danych, chmury i urządzeń mobilnych. Została założona w 2008 roku przez trzech fizyków z Massachusetts Institute of Technology. IBM wrzuca go do niedawno uruchomionej Information and Analytics Group, jednostki biznesowej w ramach IBM Software & Systems Group.

Przejęcie to prawdopodobnie największy dotychczasowy krok w kierunku oczekiwanej konsolidacji na rynku NoSQL. Czołowi dostawcy niszowi, tacy jak MongoDB i Couchbase, nagle stają w obliczu bezpośredniej konkurencji z grupą IBM. Wczorajszy zakup BlueKai przez Oracle jest specyficzny dla branży, ale idzie w podobnym kierunku.

Jednocześnie IBM ogłosił, że rozszerzy swój ekosystem chmurowy. Dołącza do Cloud Foundry założonej przez Pivotal, a także zostaje członkiem-założycielem społeczności JavaScript jQuery. Ten ostatni chce przede wszystkim promować standard OASIS Topology & Orchestration Specification for Cloud Applications (TOSCA). IBM chce też przekonać swoich partnerów do przejścia do chmury.

I wreszcie IBM włoży w chmurę kolejny miliard dolarów – oprócz ogłoszonej w styczniu inwestycji 1,2 miliarda dolarów. Celem jest opracowanie unikalnych rozwiązań platformy jako usługi pod nazwą BlueMix. W ten sposób etykieta będzie zawierać oprogramowanie od IBM i dostawców zewnętrznych. Ponadto IBM przenosi swoje portfolio oprogramowania pośredniego, w tym WebSphere, do infrastruktury chmurowej Softlayera za pomocą wzorców i dalej rozszerza usługi działające na Softlayerze.

Big Blue ma nadzieję generować 7 miliardów dolarów rocznie dzięki swojej ofercie chmury do 2015 roku. Oczekuje, że do 2020 roku rynek chmury wzrośnie do ponad 200 miliardów dolarów. Według grupy firmy i organy, które wykorzystują chmurę jako zasób IT do opracowywania produktów, organizowania łańcuchów dostaw lub przekształcania procesów biznesowych, przyczynią się do wzrostu rynku.

[z materiałem od Jakoba Junga, ChannelBiz.de i Larry'ego Dignana, ZDNet.com]

Wskazówka: Jak dobrze znasz IBM? Sprawdź swoją wiedzę - za pomocą 15 pytań na stronie silicon.de