Industry 4.0, Internet of Things, Big Data i Cloud - największe na świecie targi ICT CeBIT ponownie w tym roku skupiają się na trendzie cyfryzacji.

Po targach jest przed targami: Tuż po Mobile World Congress w Barcelonie rozpoczynają się największe na świecie targi ICT w Hanowerze. Od 14 do 18 marca zwiedzający targi CeBIT mogą zapoznać się z nowymi produktami, rozwiązaniami i usługami. Podobnie jak w latach ubiegłych, CeBIT pozycjonuje się jako targi B2B, a przede wszystkim wita gości z branży w Hanowerze. Również pod innymi względami koncepcja targów niewiele się zmieniła w porównaniu z poprzednim rokiem.

Hasłem przewodnim tegorocznych targów CeBIT jest: „d! Conomy: dołącz – twórz – odnieś sukces” Dotyczy to również motto targów, gdyż w 2015 roku organizator zdecydował się na wymyślone słowo „d! Conomy”. W tym roku motto zostało poszerzone jedynie o termin „dołącz – twórz – odnieś sukces”. Oliver Frese, członek zarządu CeBIT Deutsche Messe: „Żadna gałąź gospodarki nie pozostaje nieosiągalna przez szybki postęp cyfryzacji”. Odnosi się również do kraju partnerskiego 2016, Szwajcarii. „Prawie nie ma kraju, który tak intensywnie poświęciłby się tematowi cyfryzacji – Szwajcaria jest zatem predestynowana do zostania krajem partnerskim nadchodzących targów CeBIT” – powiedział z góry Oliver Frese. Według Messe AG 80 procent szwajcarskich firm postrzega transformację cyfrową jako szansę dla własnego biznesu. W innych krajach to tylko 64 proc.

Generalnie na targach CeBIT prawie nie ma wystawców ani obszarów specjalnych, w których temat cyfryzacji nie odgrywa żadnej roli. Na przykład w hali 5 CeBIT zorganizował „Mittelstand Campus”, który został zorganizowany wraz z inicjatywą „digitalize your business” dla MŚP. Tutaj mniejsze firmy mogą przekonać się, jakie korzyści może przynieść wykorzystanie technologii cyfrowych, takich jak chmura, big data, aplikacje mobilne i media społecznościowe. Wystawcami w tej dziedzinie są Telefónica; firma z Monachium zaprezentuje tam nowe rozwiązanie sieci stacjonarnej.

Bogaty program wsparcia – w tym roku około 1500 konferencji, forów i warsztatów odbędzie się na terenach wystawienniczych – jest również w dużej mierze poświęcony trendowi cyfryzacji i jego różnym aspektom. Należą do nich np. tradycyjne CeBIT Global Conferences, na których prelekcje wygłaszają główni prelegenci ze świata polityki i biznesu. Wśród prelegentów jest Günther Oettinger, Komisarz ds. Cyfryzacji Komisji Europejskiej. Ale szef Vodafone w Niemczech, Hannes Ametsreiter i Thorsten Dirks, dyrektor generalny Telefónica, są również reprezentowani jako prelegenci na globalnych konferencjach.