Google ogłosił to ze swojej bazy wiedzy Freebase - przynajmniej jako projekt Google. Zostanie on przekazany projektowi Wikimedia Wikidata. Ponadto do połowy 2015 r. utworzy nowy interfejs programistyczny (API) umożliwiający dostęp do wyszukiwania za pomocą Grafu wiedzy Google.

Jak wyjaśnia Google we wpisie na Google+, to drugie narzędzie jest wymagane, aby Freebase spełniało wymagania społeczności Wikidata. Wiele wpisów w bazie Google w niewystarczający sposób wskazuje ich źródła. „Znacząca część” pochodzi na przykład z Wikipedii i jako źródło podaje tylko Wikipedię – zamiast źródeł, które sama Wikipedia cytuje w odpowiednim artykule.

Narzędzie umożliwia społeczności Wikidata porównywanie faktów z Freebase z wynikami wyszukiwania Google w celu określenia oryginalnego źródła. To jedyny sposób na zapisanie odpowiedniego wpisu na Wikidanych.

W rzeczywistości Google twierdzi, że może to być tylko pierwszy krok do zostania użytecznym członkiem społeczności Wikidata. W każdym razie podziela cel, jakim jest wszechstronna publiczna baza danych, z której każdy może korzystać.

Narzędzie testowe powinno być dostępne najpóźniej do końca marca 2015 r. W tym momencie Google przełączy dostęp do Freebase na „tylko do odczytu”. Strona internetowa powinna wtedy zostać wyłączona pod koniec czerwca.

W 2010 roku Google przejął firmę Metaweb, twórcę bazy faktów Freebase, której prace nad bazą danych sięgają roku 2005, jak podaje Wikipedia. Stał się jednym z fundamentów wyszukiwania semantycznego za pomocą Grafu wiedzy. Na początku 2012 r. Graf wiedzy zawierał ponad 500 milionów wpisów dotyczących ludzi, miejsc i rzeczy, uzupełnionych o 3,5 miliarda atrybutów i połączeń między nimi. W międzyczasie, według wpisu Google+, Google uważa, że ​​baza wiedzy oparta na społeczności jest bardziej użyteczna niż taki oddzielny rozwój.

Wskazówka: jak dobrze znasz Google? Sprawdź swoją wiedzę - z quizem na silicon.de.