Otwarte blockchainy wzmacniają MŚP przed korporacjami. Ale średnie firmy wciąż się wahają. Po prostu wciąż brakuje praktycznych scenariuszy zastosowań.

Ulubione: Większość firm, które są już zaangażowane w blockchain, pracuje nad aplikacjami dla łańcucha dostaw. (Źródło: Deloitte „Globalne badanie blockchain 2018” (n = 1057 firm o rocznej sprzedaży przekraczającej 500 milionów dolarów)) Niemiecka gospodarka dostrzega ogromne możliwości w blockchain ”- powiedziało stowarzyszenie branżowe Bitkom w okresie poprzedzającym rząd niemiecki cyfrowy szczyt w listopadzie 2018 r., ale także ostrzegł, że wielu decydentów nadal waha się przed „wykorzystaniem technologii we własnej firmie”.

Głównymi przeszkodami wśród niemieckich menedżerów był brak przypadków użycia, brak ekspertów od blockchain i niejasności prawne. Podstawą tych oświadczeń było reprezentatywne badanie przeprowadzone przez Bitkom Research wśród decydentów w 1004 niemieckich firmach zatrudniających 50 lub więcej pracowników.

Spośród przebadanych dużych firm zatrudniających ponad 500 pracowników ponad połowa (54 procent) korzystała już z blockchain. Jednak w 11 procentach tych organizacji o technologii blockchain mówi się tylko raz. W końcu 26 procent dużych graczy jest już w fazie planowania lub testów z własnymi inicjatywami blockchain, a 17 procent mówi nawet, że ma własne projekty w pełnym rozkwicie.

O dużym zaangażowaniu niemieckich korporacji świadczy choćby fakt, że wśród sił napędowych Hyperledger, wspólnego projektu parasolowego promującego rozwiązania open source blockchain pod patronatem Linux Foundation, jest kilku znanych gigantów branżowych.

Do członków Hyperledger należą Bosch, Daimler, Deutsche Bank i SAP. Cała czwórka interesuje się przede wszystkim frameworkiem blockchain Hyperledger Fabric, którego właściwości obejmują poufną komunikację między uczestnikami oraz automatyczne przetwarzanie umów.

Enterprise Ethereum Alliance, organ normalizacyjny stojący za jednym z wiodących frameworków blockchain typu open source, ma podobnie wybitnych zwolenników. Oprócz licznych start-upów są wśród nich Henkel i Commerzbank. Framework znany jest z zaawansowanych możliwości wdrażania inteligentnych kontraktów; Funkcjonalność ta pozwala firmom zautomatyzować wykonywanie umów w kodzie oprogramowania oraz rejestrować ich wykonanie w sposób zdecentralizowany.