Facebook daje zainteresowanym stronom kolejny wgląd w swoją infrastrukturę. Tematem nowego wpisu na blogu jest system backupu, który Facebook określa jako „jedną z największych instalacji MySQL na świecie”.

Zespół programistów Facebooka szczyci się prowadzeniem tysięcy baz danych MySQL na całym świecie - w różnych krajach i kontynentach. W ten sposób wdrożono „wysoce zautomatyzowany, niezwykle skuteczny system tworzenia kopii zapasowych”, który nadąża za stale rosnącą ilością danych.

Twórca Facebooka Eric Barrett pisze, że „liczne petabajty” danych są przenoszone co tydzień. „Zamiast rozbudowanych testów warunków skrajnych cenimy sobie szybkie wykrywanie błędów i natychmiastowe automatyczne korekty. Wdrażanie setek nowych serwerów baz danych prawie nie wymaga interwencji pracowników, co pozwala nam rozwijać się z szybkością i elastycznością, jakiej wymaga ponad miliard użytkowników”.

W sytuacji awaryjnej system Facebooka zawiera tzw. „Self-Service Restores”, dzięki którym programiści mogą łatwo przywrócić starsze wersje bazy danych. Działa to podobnie do kopii zapasowej na komputerze. Barrett zauważa: „Kopie zapasowe nie są częścią IT, która jest w centrum uwagi”, ale powinny działać tak dobrze, że nikt nie zauważy.

W poście na blogu znalazły się również informacje na temat monitoringu, który Facebook wykorzystuje do wyłapywania błędów w MySQL oraz w infrastrukturze. Barrett opisuje również, w jaki sposób dane są udostępniane niemal natychmiast w rozproszonym systemie plików Hadoop. Trzecim krokiem jest tworzenie długoterminowej kopii zapasowej, która odbywa się mniej więcej raz w tygodniu.

[z materiałem od Rachel King, ZDNet.com]

Wskazówka: czy jesteś ekspertem od Facebooka? Sprawdź swoją wiedzę - z 15 pytaniami na silicon.de.