Facebook ogłosił LinkBench, test porównawczy bazy danych dla swojego wyszukiwania Social Graph. Jednocześnie informuje, w jaki sposób wykorzystuje test wewnętrznie. Sieć społecznościowa nadal bardzo otwarcie informuje o zamierzonym postępie w wyszukiwarce i technologii, która za nią stoi.

LinkBench jest dostępny do wglądu na GitHub. Facebook opisuje go jako narzędzie dla programistów, którzy muszą testować i dostrajać systemy bazodanowe. Został specjalnie zaprojektowany do reprezentowania modelu danych, struktury wykresu i kombinacji zapytań, które Facebook znajduje na swoim wykresie społecznościowym opartym na MySQL. Z kolei Social Graph nazwał Facebooka „ogromną mapą” z ludźmi, miejscami, rzeczami i powiązaniami między nimi.

W poście na blogu doktorant informatyki i były stażysta Facebooka Tim Armstrong opisuje LinkBench jako benchmark, który dostarcza wykresy – i nie przetwarza wykresów. Pierwszy typ „symuluje typowe transakcje interaktywnej usługi sieci społecznościowej, podczas gdy drugi symuluje sytuację analityczną”.

Armstrong wyjaśnia również, dlaczego Facbeook publikuje benchmark w pierwszej kolejności: „Wierzymy, że każdy, kto pracuje z bazami danych i aplikacjami społecznościowymi, może skorzystać z realistycznego benchmarku przechowywania i wyszukiwania danych z sieci społecznościowych oraz innych danych ustrukturyzowanych w postaci wykresów. Ze względu na szybki wzrost, duże wolumeny danych i bogate modele danych, aplikacje te stawiają wiele unikalnych wymagań infrastrukturze bazodanowej, a mimo to istnieje niewiele testów dla nich.”

[z materiałem od Rachel King, ZDNet.com]

Wskazówka: jak dobrze znasz sieci społecznościowe? Sprawdź swoją wiedzę - za pomocą 15 pytań na stronie silicon.de.