Dell zapowiedział cztery nowe urządzenia, które przyspieszą między innymi bazy danych i środowiska Hadoop. W tym celu współpracuje m.in. z Oracle, Cloudera i Nutanix. Kombinacje komponentów sprzętowych i infrastrukturalnych oraz aplikacji korporacyjnych mają zapewnić szybszą implementację i uproszczone zarządzanie aplikacjami przy wysokiej wydajności i krótkim czasie reakcji.

Dzięki „Acceleration Appliance for Databases” firma Dell oferuje wstępnie skonfigurowane i zintegrowane rozwiązanie do optymalizacji wydajności bazy danych. Obsługuje m.in. MySQL, Sybase, Microsoft SQL i MongoDB. Urządzenie jest oparte na serwerach PowerEdge, produktach pamięci masowej i sieciowej firmy Dell oraz technologiach Fusion-io przyspieszających działanie aplikacji.

Urządzenie „Integrated Systems for Oracle 12c Database” zostało zaprojektowane specjalnie dla środowisk baz danych Oracle 12c. Ma on na celu wsparcie firm przy migracji do Oracle 12c przy jednoczesnej optymalizacji wydajności tych baz danych. Pakiet składa się z infrastruktury Dell, Oracle Linux, Oracle VM, Oracle Enterprise Manager i aplikacji Oracle Fusion. Według firmy Dell eliminuje to potrzebę skomplikowanej integracji sprzętu i dostrajania aplikacji ze strony użytkownika.

Trzecim nowym produktem jest „In-Memory Appliance for Cloudera Enterprise”, który służy do przyspieszania aplikacji w środowiskach Hadoop. Opiera się na sprzęcie Dell z chipsetami Intel i platformie Cloudera Enterprise (Data Hub Edition z Apache Spark), która zapewnia proste zarządzanie i wysoką kompatybilność z istniejącymi środowiskami centrów danych. Dzięki architekturze Versatile SMP (vSMP) firmy ScaleMP, kilka serwerów x86 można połączyć w jedną maszynę wirtualną, zapewniając w ten sposób duże pule pamięci do przetwarzania w pamięci.

Urządzenie jest skalowalne i przy użyciu Enterprise Data Hub pozwala na zapisywanie i analizę danych o dowolnym rozmiarze oraz różnych typach w oryginalnym formacie. Ostatecznie powinno to uprościć i przyspieszyć ocenę big data w zwykle złożonych klastrach Hadoop. Firmy powinny mieć możliwość wyboru odpowiedniego dla siebie spośród kilku wstępnie skonfigurowanych wariantów.

Produkty „Acceleration Appliance for Databases”, „Integrated Systems for Oracle 12c Database” oraz „In-Memory Appliance for Cloudera Enterprise” będą dostępne w drugiej połowie 2014 roku. Ponadto firma Dell planuje wprowadzić na rynek w czwartym kwartale nowe rozwiązania pamięci masowych definiowanych programowo. Należą do nich „XC Web-Scale Converged Appliances” z oprogramowaniem firmy Nutanix, które obsługuje wszystkie popularne hiperwizory do wirtualizacji (VMware vSphere, Microsoft Hyper-V, KVM). Łączą moc obliczeniową, przestrzeń dyskową i sieć w jednej obudowie. Producent obiecuje szybkie wdrożenie, prostą administrację i skalowanie zależne od wymagań.

Wskazówka: Co zapisałeś o bazach danych? Sprawdź swoją wiedzę w quizie na stronie silicon.de!