CIO w krajach niemieckojęzycznych określają ekspansję cyfryzacji jako jeden z ich najważniejszych celów, ale budżet na ocenę innowacji spada.

CIO w Niemczech, Szwajcarii i Austrii najwyraźniej w tej chwili mniej zwracają uwagę na innowacje, ale zajmują się cyfryzacją poprzez tworzenie sieci informacji i procesów oraz analizę swoich danych. Tak przynajmniej wynika z corocznego badania trendów IT firmy konsultingowej i usług IT Capgemini.

Galeria zdjęć 5 zdjęć Badanie Capgemini: Nakłady na innowacje maleją pomimo cyfryzacji >>

W badaniu wzięło udział 153 menedżerów IT z dużych firm z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, w tym 11 firm z DAX-30. Z informacji wynika, że ​​nie tylko budżet na przeprojektowanie i wymianę IT spadł z 20,9 proc. do 16,6 proc., ale także wydatki na ocenę innowacji (2015: 9,1 proc., 2016 budżet: 7,8 proc.). Spadek ten jest zaskakujący, biorąc pod uwagę fakt, że 52,3 procent CIO wymienia rozwój cyfryzacji jako jeden z najważniejszych celów w tym roku.

Dr. Uwe Dumslaff Chief Technology Officer w Capgemini w Niemczech www.de.capgemini.com Zdjęcie: Capgemini „Wiele firm jest wciąż na początku cyfryzacji i musi nadać priorytet swoim inicjatywom. Dlatego najpierw analizują swoje dane w celu opracowania opcji dla nowych modeli biznesowych. Innowacja następuje dopiero w drugim kroku.”

Zgodnie z dalszymi informacjami, cyfryzacja znajduje również odzwierciedlenie w rosnącym wykorzystaniu big data. Tymczasem 15,9 proc. uczestników obsługuje kilka aplikacji (w poprzednim roku 11,0 proc.) i 8,0 proc. jeden system (w poprzednim roku 8,8 proc.). Podobnie jak w ubiegłym roku, liderami w wykorzystaniu big data są dostawcy usług finansowych. Jednak przemysł wytwórczy i motoryzacyjny nadrabiają zaległości.

Badanie wskazuje racjonalizację portfela aplikacji, ochronę prywatności w fazie projektowania, bezpieczeństwo BYOx, automatyzację bezpieczeństwa i bezpieczeństwo w chmurze jako najlepsze technologie roku. Chociaż cztery z tych pięciu najważniejszych tematów dotyczą bezpieczeństwa, znaczenie bezpieczeństwa IT spadło po niezwykle wysokiej wartości w ubiegłym roku. Klapsy roku to płatności mobilne, usługi mobilne dla pojazdów, urządzenia do noszenia, automatyzacja procesów zrobotyzowanych i grywalizacja.

Pełne wyniki badania trendów IT 2016 są dostępne bezpłatnie jako dokument PDF na stronie Capgemini.