Coraz większego znaczenia nabierają małe, wstępnie skonfigurowane i gotowe do użycia centra danych. Kompaktowe rozwiązania stanowią ekonomiczną alternatywę dla klasycznych centrów danych.

Źródło: MarketsandMarkets Cloud computing, big data i sztuczna inteligencja – cyfryzacja zmienia gospodarkę w niespotykanym tempie i stawia przed IT zupełnie nowe wymagania. Firmy muszą więc elastycznie dostosowywać swoją infrastrukturę IT do nowych okoliczności. Dotyczy to również fizycznych centrów danych, które powinny być zaprojektowane tak, aby były zwinne i skalowalne. Ale nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak szybko iw jakim stopniu firma będzie się rozwijać i jak wysokie będą wymagania dotyczące mocy obliczeniowej i pamięci masowej oraz obciążenia IT za trzy lata.

Wiele nowo budowanych centrów danych jest zatem przewymiarowanych, również kosztem wydajności energetycznej. W istniejących centrach danych dostępna przestrzeń jest często ograniczona lub można je rozbudować tylko przy dużym wysiłku strukturalnym.

Można temu zaradzić dzięki modułowej infrastrukturze z prefabrykowanymi komponentami, które firmy mogą wykorzystać do precyzyjnego planowania swoich konkretnych potrzeb, na przykład w postaci kontenerowych centrów danych. Zawierają one wszystkie komponenty, takie jak serwer, pamięć masowa, chłodzenie i zasilanie w jednym kontenerze.

Bernd Hanstein Kierownik Działu Zarządzania Produktami IT w Rittal www.rittal.com Zdjęcie: Rittal „Firma musi sprawdzać swoje cele wzrostu (...). Im większa infrastruktura IT, tym bardziej wskazane jest zbudowanie własnego centrum danych.”

Kolejnym ważnym trendem są mikro centra danych, które w zasadzie składają się z szafy serwerowej chronionej przed wodą i ogniem. Zapewniają moc obliczeniową i usługi na obrzeżach sieci, na przykład do przetwarzania danych z czujników i innych urządzeń sieciowych bezpośrednio na miejscu.

Na rynku centrów danych kontenerowe i mikro centra danych stanowią jedną stronę rozwoju, a druga to ogromne hiperskalowe centra danych dla aplikacji w chmurze. „Te duże, ustandaryzowane fabryki komputerów do masowego przetwarzania danych będą nadal zyskiwać na znaczeniu w miarę rozwoju chmury” — przewiduje Peter Koch, wiceprezes ds. rozwiązań Integrated Rack Systems EMEA u dostawcy infrastruktury Vertiv. Jednak w szczególności małe i średnie firmy przenoszą do chmury tylko część swoich danych i aplikacji. „Potrzebujesz niewielkiego centrum danych na miejscu dla przechowywanych lokalnie danych, które w większości stanowią rdzeń Twojej firmy. Może to być wtedy kontener lub mikrocentrum danych”, kontynuuje Koch

Christian Steininger Dyrektor Zarządzający Cancom Physical Infrastructure GmbH www.cancom.de Zdjęcie: Cancom "Obecnie otrzymujemy ponad co trzecie zamówienie na centrum danych w kontenerze, zwłaszcza od średnich firm."

Christian Steininger, dyrektor zarządzający Cancom Physical Infrastructure GmbH, potwierdza tę ocenę doświadczeniem z codziennej praktyki. Jego firma odnotowuje duże zapotrzebowanie na duże centra danych do chmury lub kolokacji o powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych, a także na mniejsze centra danych, głównie w zakresie budowy kontenerów: „Obecnie otrzymujemy więcej niż co trzeci wniosek na centrum danych w kontenerze, zwłaszcza z klasy średniej. W Cancom gwałtownie spadło zapotrzebowanie na średniej wielkości centra danych o powierzchni od 40 do 150 metrów kwadratowych.”

Pod względem wielkości rynku udział kontenerowych centrów danych w segmencie rozwiązań dla centrów danych wynosi obecnie (nadal) tylko około 4 procent, według badaczy rynku z IHS Markit. Oczekuje się, że do 2020 roku rynek kontenerowych centrów danych będzie rósł średnio o 20 procent rocznie. To samo dotyczy mikrocentrum danych. Firma badawcza MarketsandMarkets podaje wielkość 1,7 miliarda dolarów dla tego rynku w 2015 roku, który ma wzrosnąć do 6,3 miliarda dolarów do 2020 roku - odpowiada to średniej rocznej stopie wzrostu na poziomie prawie 30 procent.

pl! Poniżej profesjonalista najpierw opisuje specyfikę kontenerowych centrów danych i bada pytanie, dlaczego i do czego firmy powinny ich używać. Następnie przyjrzymy się potencjalnemu wykorzystaniu mikrocentrów danych, zwłaszcza dla Internetu Rzeczy.