Niemiecki przemysł polega całkowicie na kompetencjach ekspertów ds. bezpieczeństwa IT w zakresie zabezpieczania swoich sieci. Im lepsze cyberbezpieczeństwo, tym lepiej firmy widzą swoją konkurencyjność.

Zaufanie do bezpieczeństwa IT jest niezwykle ważne dla przemysłu. Wszystkie bez wyjątku firmy przemysłowe (100 procent) stwierdziły w ankiecie stowarzyszenia cyfrowego Bitkom, że uważają wykwalifikowany personel bezpieczeństwa IT za odpowiedni środek w walce z kradzieżą danych, szpiegostwem przemysłowym lub sabotażem. Z drugiej strony incydenty związane z bezpieczeństwem mogą prowadzić do utraty zaufania klientów.

Susanne Dehmel: Członek zespołu ds. prawnych i zarządzania bezpieczeństwem w cyfrowym stowarzyszeniu Bitkom. (Źródło: Bitkom) Przebadano 503 firmy przemysłowe zatrudniające co najmniej 10 pracowników. Wywiady zostały przeprowadzone telefonicznie z menedżerami odpowiedzialnymi za ochronę ich firmy.

Zasadniczo nie jest niczym nowym, że pracownicy są uważani za jedno z największych zagrożeń bezpieczeństwa. Szkolenie pracowników w kwestiach bezpieczeństwa jest zatem niezbędne dla 99 procent przemysłu wytwórczego.

Nawet nowsze technologie, takie jak blockchain czy sztuczna inteligencja (AI), są obecnie postrzegane jako całkiem przydatne środki przeciwko cyberatakom. Około dwie trzecie (67 proc.) dostrzega w blockchain ogromny potencjał. Kolejne 25 procent również uważa tę technologię za „bardziej odpowiednią”, jeśli nie za pierwszy wybór.

Zaufanie do AI nie jest tak wysokie, jak w blockchain. Niemniej jednak około 48 proc. uważa automatyczne wykrywanie nieprawidłowości w danych sieciowych na podstawie sztucznej inteligencji za bardzo odpowiedni środek ochronny. Tymczasem 44% nie ufa technologii AI.

Eugene Kaspersky: CEO i założyciel Kaspersky Lab. (Źródło: catwalker / Shutterstock.com) Jednak blockchain i sztuczna inteligencja nie mogą być bezpośrednio ze sobą porównywane. Ich obszar zastosowania za bardzo się na to różni. „Tożsamości elektroniczne można bezpiecznie zarządzać za pomocą łańcucha bloków, a dostęp do danych można lepiej kontrolować”. Z drugiej strony sztuczna inteligencja rozpoznaje odchylenia od normalnego zachowania użytkowników, mówi Susanne Dehmel, członek zarządu Bitkom.

Im lepsze cyberbezpieczeństwo, tym lepiej niemieckie firmy widzą swoją konkurencyjność. Według 52 procent ankietowanych w innym badaniu oznaczałoby to, że byłbyś postrzegany i rekomendowany jako godny zaufania partner. Zostało to przeprowadzone przez instytut badań rynku na zlecenie nowego Cyber ​​​​Security Summit Command Control wśród 300 specjalistów i kadry kierowniczej z uprawnieniami decyzyjnymi w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego w Niemczech.

Badanie wykazało również, że prawie co druga firma klasyfikuje się jako dobrze lub bardzo dobrze chroniona. W obszarze infrastruktury krytycznej 75 proc. jest zadowolonych z obecnego poziomu ochrony. Nic więc dziwnego, że około 60 procent uczestników ankiety planuje w nadchodzącym roku inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Walka z napastnikami cyfrowymi dotyczy niemal każdej firmy. Messe München pragnie zaoferować firmom wspólną platformę do wymiany pomysłów i sieci na ten temat. Z tego powodu Cyber ​​​​Security Summit Command Control odbędzie się po raz pierwszy w tym roku w dniach 20-22 września w Monachium. Wydarzenie skierowane jest do dyrektorów zarządzających, prezesów, CISO, CIO, CRO i wszystkich innych decydentów zaangażowanych w cyfryzację firmy.

Wydarzenie skupia się na różnych szkoleniach i możliwościach nawiązywania kontaktów. Imponująca jest też lista mówców. Wśród nich jest Eugene Kaspersky, dyrektor generalny i założyciel Kaspersky Lab oraz były dyrektor ds. informatyki Departamentu Obrony USA Terry Halvorsen.