Grupa Robert Bosch zakupiła „znaczną ilość” tokenów IOTA. Mówi się, że dzięki temu firma chce zintensyfikować współpracę z berlińskim startupem. Technologia stojąca za IOTA jest również odpowiednia między innymi do walidacji w IoT.

Grupa Robert Bosch inwestuje kapitał wysokiego ryzyka w startup kryptograficzny IOTA. Zostało to potwierdzone przez odpowiedzialny dział inwestycyjny Robert Bosch Venture Capital GmbH (RBVC).

W przeciwieństwie do Bitcoina, na przykład, transakcje IOTA nie są walidowane przy użyciu ciągłych bloków w łańcuchu bloków, ale raczej przy użyciu plątaniny. (Źródło: IOTA) Nie wiadomo dokładnie, ile tokenów kryptowalut trafi do Boscha. Oficjalnie mówi tylko „znaczna ilość”. Firma zamierza m.in. zintensyfikować współpracę z berlińskim startupem. "Pracujemy z zespołem IOTA od ponad roku. Jestem bardzo podekscytowany innowacyjnymi technologiami IOTA, które mogą stać się standardową technologią godnej zaufania komunikacji między maszyną a maszyną, bezpieczeństwa i płatności w obszarze IoT", więc dr. Hongquan Jing w oficjalnym oświadczeniu. „Będzie wiele synergii między firmą Bosch a Fundacją IOTA i nie mogę się doczekać kolejnych zastosowań tej technologii w przemyśle w najbliższej przyszłości”.

Choć Bosch zainwestował w tokeny IOTA, czyli w kryptowalutę berlińskiej firmy, to partnerstwo prawdopodobnie wykroczy poza zwykłe transakcje finansowe. IOTA różni się od innych walut cyfrowych na kilka sposobów, przede wszystkim Bitcoin. Bitcoin opiera się na łańcuchu bloków i służy przede wszystkim do przetwarzania transakcji finansowych. Nie tak IOTA.

Zamiast blockchain, firma opiera się na tak zwanej strukturze plątaniny. Pochodzenie to tak zwana „Genesis”. Ta pierwsza transakcja wydała wszystkie dostępne tokeny IOTA. W przeciwieństwie do Bitcoin, nowe jednostki nie muszą być najpierw przeliczane, ale cała kwota jest dostępna od samego początku. W przypadku transakcji tokenami IOTA przedsiębiorca musi teraz potwierdzić dwie inne transakcje. Tylko w ten sposób można zalegalizować faktyczny transfer. Aby zmniejszyć ryzyko spamu, należy rozwiązać małą łamigłówkę z kryptą w postaci kombinacji liczb.

W przeciwieństwie do blockchaina, w którym wartości skrótów są zawsze wyliczane z poprzedniego skrótu, IOTA Tangle waliduje tylko transakcje, które już zostały wykonane. Podczas gdy w przypadku blockchain obliczenia stają się coraz bardziej skomplikowane i żmudne wraz ze wzrostem rozmiaru sieci, w przypadku IOTA jest dokładnie odwrotnie. Im więcej użytkowników potwierdza poprzednie transakcje, tym szybciej to idzie.

Właśnie dlatego ta technologia Tangle jest interesująca nie tylko dla transakcji finansowych, ale także dla innych procesów walidacji, takich jak komunikacja między maszynami w IoT.

„Bosch i IOTA są w kontakcie od 2015 roku i pracują razem na kilku frontach”, mówi David Sønstebø, współzałożyciel IOTA w oficjalnym oświadczeniu. „Decyzja RBVC o zakupie znacznej ilości tokenów IOTA utwierdza ideę ekonomii maszyn i tego, jak wybitni liderzy w tej dziedzinie podzielają naszą wizję”.