Blockchain to znacznie więcej niż tylko podstawa różnych kryptowalut. Liczne praktyczne przykłady pokazują, jak duży potencjał tkwi w technologii.

Wszyscy mówią o blockchainie. Przede wszystkim eksplozja cen kryptowaluty Bitcoin sprawiła, że ​​stojąca za nią technologia blockchain stała się popularna. Zasada blockchain budzi zainteresowanie wielu firm, ale blockchain jest mało namacalny i po prostu nie ma pomysłów na to, co można by zrobić z technologią.

Potwierdza to badanie „Blockchain Potential Analysis” przeprowadzone przez Sopra Steria Consulting, dla którego w październiku 2017 r. przebadano ponad 200 firm w Niemczech zatrudniających ponad 500 pracowników. Doszli do wniosku, że 59 procent dyrektorów zarządzających, członków zarządu, kadry kierowniczej i ekspertów technicznych ma zgrubną lub solidną wiedzę na temat zastosowania łańcucha bloków. Ale tylko 12 procent wie, jak rozsądnie korzystać z technologii. 76 proc. uważa obecnie, że technologia blockchain jest eksperymentalna lub może być używana tylko na zasadzie próbnej. Liczby pokazują, że funkcjonalność i możliwości blockchaina są nadal trudne do zrozumienia dla wielu firm.

Więc z pewnością minie trochę czasu, zanim ujawni się destrukcyjna moc technologii blockchain – przynajmniej inwestorzy finansowi są już zelektryzowani, gdy tylko usłyszą, że firma planuje coś z blockchainem. Ciekawym przykładem jest amerykański producent napojów Long Island Iced Tea Corp. Pod koniec ubiegłego roku producent herbaty i napojów gazowanych ogłosił, że zmieni nazwę firmy na Long Blockchain Corp. zmienić nazwę – i że w przyszłości chcą zadbać o rozwiązania dla globalnie skalowalnych technologii blockchain. W rezultacie cena akcji producenta pryszniców dosłownie przebiła dach. Ale nie pożegnali się całkowicie ze swoim tradycyjnym biznesem: spółka zależna nadal produkuje mrożoną herbatę i lemoniadę oraz zapewnia niezbędną sprzedaż.

Podczas gdy wiele osób wciąż zastanawia się nad szalonymi skokami cen, które wywołują zapowiedzi blockchain, wiele firm już pracuje nad opracowaniem własnych rozwiązań opartych na blockchain. Istnieje już kilka praktycznych przykładów, które pokazują potencjał nowej technologii i co jest z nią możliwe.

Dostawca energii elektrycznej EnergieSüdwest z Landau w Nadrenii-Palatynacie testuje rynek energii elektrycznej przyszłości w ramach projektu Landau Microgrid Project (LAMP). Projekt badawczy został opracowany we współpracy z Karlsruhe Institute of Technology (KIT) oraz firmą LO3 Energy. W LAMP 20 prywatnych gospodarstw domowych połączyło siły za pośrednictwem platformy handlowej opartej na blockchain, aby handlować między sobą lokalnie wytworzoną, zieloną energią elektryczną.

Projekt Landau Microgrid: Jeśli system słoneczny sąsiada A generuje zbędną energię elektryczną, ten po prostu sprzedaje ją za pośrednictwem blockchain sąsiadowi B, który używa go na przykład do ładowania swojego samochodu. (Źródło: Karlsruhe Institute of Technology (KIT)) Każdy uczestnik ma dostęp do swoich danych dotyczących zużycia i wytwarzania energii elektrycznej za pośrednictwem aplikacji, które są rejestrowane za pomocą specjalnych liczników energii elektrycznej z obsługą blockchain. Gospodarstwa domowe korzystają z aplikacji, aby wprowadzić swoje oczekiwania cenowe za lokalnie wytwarzaną energię ze źródeł odnawialnych, którą sąsiedzi mogą następnie w razie potrzeby kupić. W ten sposób nadwyżka energii słonecznej – zamiast trafiać do publicznej sieci energetycznej po stałych cenach – może być na przykład sprzedana sąsiadowi za rogiem po jego własnych cenach.

A co zyskuje dostawca energii elektrycznej EnergieSüdwest, jeśli jego klienci sami handlują energią elektryczną? W ramach tego projektu pilotażowego dostawca analizuje wynikające z tego ceny rynkowe lokalnie wytwarzanej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, mechanizm rynkowy i akceptację lokalnych rynków energii przez uczestników.

Nawiasem mówiąc, modelem dla LAMP jest oparty na blockchain Brooklyn Microgrid. Prywatni producenci energii słonecznej w nowojorskiej dzielnicy Brooklyn wykorzystują to do sprzedaży swojej nadwyżki energii.

Jednak to Wuppertaler Stadtwerke (WSW) chwali się, że jest pierwszym na świecie komunalnym dostawcą energii, który w listopadzie 2017 r. uruchomił platformę handlu zieloną energią opartą na blockchain. W centrum handlowym Tal.Markt klienci kupują energię elektryczną od lokalnych dostawców zielonej energii i tworzą własny miks energetyczny. Daje to operatorom elektrowni słonecznych lub wiatrowych możliwość sprzedaży energii elektrycznej bezpośrednio klientom końcowym. Każda transakcja jest przeprowadzana w sposób zabezpieczony przed fałszerstwem przy użyciu technologii blockchain. Gwarantuje to, że żadna kilowatogodzina nie może zostać sprzedana dwa razy.

com!-professional-Event: Konferencja FinTechWorld Konferencja FintechWorld, która odbędzie się 7 listopada we Frankfurcie, będzie analizować obecną sytuację rynkową w sektorze finansowym. Cyfryzacja masowo zmienia również tradycyjny sektor finansowy. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii i innowacyjnemu wykorzystaniu danych młode fintechy oferują wysoce wydajne i proste usługi finansowe, które podbijają rynki banków i towarzystw ubezpieczeniowych. Tradycyjni gracze w sektorze klientów prywatnych i korporacyjnych grożą, że staną się wymiennymi dostawcami na zagranicznych platformach lub znikną całkowicie. Organizatorem konferencji FinTechWorld jest com! zorganizowane profesjonalnie. Pokazuje, gdzie atakują fintechy i które firmy odnoszą sukcesy, z jakimi nowymi podejściami. Liczni topowi prelegenci pokażą m.in. jak np. sztuczna inteligencja rozszerza możliwości w sektorze bankowym i jak blockchain przeprojektowuje procesy bankowe. Konferencja FinTechWorld odbędzie się 7 listopada w ramach targów cyfrowych Tech Week we frankfurckim centrum wystawienniczym. Udział w konferencji kosztuje 500 euro. Więcej informacji na temat programu i biletów można znaleźć tutaj.

Konferencja FintechWorld 7 listopada we Frankfurcie będzie analizować obecną sytuację rynkową w sektorze finansowym.

Cyfryzacja masowo zmienia również tradycyjny sektor finansowy. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii i innowacyjnemu wykorzystaniu danych młode fintechy oferują wysoce wydajne i proste usługi finansowe, które podbijają rynki banków i towarzystw ubezpieczeniowych. Tradycyjni gracze w sektorze klientów prywatnych i korporacyjnych grożą, że staną się wymiennymi dostawcami na zagranicznych platformach lub znikną całkowicie.

Organizatorem konferencji FinTechWorld jest com! zorganizowane profesjonalnie. Pokazuje, gdzie atakują fintechy i które firmy odnoszą sukcesy, z jakimi nowymi podejściami.

Liczni topowi prelegenci pokażą m.in. jak np. sztuczna inteligencja rozszerza możliwości w sektorze bankowym i jak blockchain przeprojektowuje procesy bankowe.

Konferencja FinTechWorld odbędzie się 7 listopada w ramach targów cyfrowych Tech Week we frankfurckim centrum wystawienniczym. Udział w konferencji kosztuje 500 euro.

Więcej informacji na temat programu i biletów można znaleźć tutaj.