Dziesiątki dużych banków badają potencjał technologii blockchain w transakcjach finansowych. Badanie pokazuje duży wzrost wydajności.

Transakcje finansowe są obecnie spowalniane i droższe przez wielu pośredników. (Źródło: BearingPoint Institute) Technologia Blockchain ma potencjał do fundamentalnej zmiany globalnych rynków finansowych. Jak pokazuje badanie Instytutu BearingPoint, blockchain kwestionuje istnienie pośredników, ponieważ transakcje są przetwarzane bezpośrednio między płatnikiem a odbiorcą. Według BearingPoint zarówno dla dostawców usług płatniczych, zarządzających aktywami, jak i banków centralnych istnieje „egzystencjalne” zagrożenie.

Partner BearingPoint, Iris Grewe, pokazuje potencjał technologii blockchain przy płatności międzynarodowej: średni czas przetwarzania transakcji może zostać skrócony z 96 godzin do 0,1 sekundy. W tym samym czasie średni koszt do 40 dolarów za transakcję spadłby do zaledwie 10 dolarów. Grewe podkreśla, że ​​duża liczba pośredników w dzisiejszych czasach jest odpowiedzialna za to, że transakcja zajmuje dużo czasu i wiąże się z wysokimi kosztami.

Płatność za pośrednictwem technologii blockchain może zostać przetworzona w ciągu milisekund. (Źródło: BearingPoint Institute) Na potrzeby badania BearingPoint ustalił, że do 2022 roku technologia może zaoszczędzić od 13 do 18 miliardów euro rocznie w infrastrukturze bankowej. Blockchain można wykorzystać na przykład do optymalizacji płatności transgranicznych, handlu papierami wartościowymi lub spełnienia wymogów regulacyjnych.

Branża finansowa planuje do 2017 roku zainwestować w tę technologię 1 miliard dolarów – wyjaśnia BearingPoint. Banki zrealizowały już około 20 projektów, często wspólnie ze start-upami. Na przykład Credit Suisse i UBS współpracowały ze start-upem R3, aby zbadać możliwe zastosowania blockchain w transakcjach finansowych. Barclays i UBS opracowały „inteligentne” kontrakty oparte na technologii Ethereum (znanej również jako Blockchain 2.0), za pomocą których można było również realizować złożone produkty finansowe.

Jeśli transakcje finansowe będą przetwarzane przy użyciu technologii blockchain, a pośrednicy staną się przestarzali, cały system finansowy może zostać zakwestionowany. Dla Philipa Godsiffa z Centrum Gospodarki Cyfrowej w brytyjskiej Surrey Business School można sobie wyobrazić, że banki centralne nie będą już potrzebne, jeśli firmy i osoby fizyczne zdecydują się przeciwko bankom. Wspierał naukowo badanie BearingPoint.

Ekspert i współautor badania BearingPoint uważa, że ​​bez banków centralnych waluty kontrolowane przez państwo można również zastąpić cyfrowymi środkami płatniczymi, takimi jak Bitcoin. „Blockchain może wkrótce doprowadzić do egzystencjalnego zagrożenia dla systemu finansowego” – mówi Godsiff.