Technologia Blockchain umożliwia nowe modele biznesowe i zwiększa wydajność gospodarki. Jednak ważne jest również, aby mieć oko na ryzyko związane z technologią.

Źródło: Światowe Forum Ekonomiczne Po raz pierwszy technologia blockchain trafiła na pierwsze strony gazet jako podstawa kryptowaluty Bitcoin. W swej istocie jest to nic innego jak internetowy, zdecentralizowany system rachunkowości publicznej.

Pierwotnie idea rozproszonego, zabezpieczonego kryptograficznie przetwarzania transakcji była czasem postrzegana z podejrzliwością, a czasem z arogancją. W międzyczasie jednak wiele start-upów na scenie fintech i insurtech było w stanie zademonstrować zalety technologii jako podstawy technicznej dla swoich nowych modeli biznesowych.

Potencjał technologii blockchain upatruje się przede wszystkim w eliminowaniu nieefektywności w procesie przetwarzania transakcji. Na scenie start-upów mówi się o robobankingu, inwestycjach P2P, ubezpieczeniach P2P, pożyczkach P2P i innych podobnych modelach biznesowych dla transakcji bez pośrednika. Znane instytucje finansowe również liczą na ogromne oszczędności, eliminując audytorów, instytuty rozliczeniowe i innych pośredników.

Solmaz Altin Chief Digital Officer w Allianz www.allianz.de Zdjęcie: Zdjęcie: Allianz "Blockchain obiecuje bardziej przejrzyste, prostsze i szybsze usługi dla naszych klientów."

Aktywa zarządzane przez Blockchain wynoszą obecnie na całym świecie aż 1,6 miliarda dolarów, a wzrost w latach 2013-2016 wyniósł aż 1600 procent. A ponad 1,4 miliarda dolarów kapitału wysokiego ryzyka napłynęło w ciągu ostatnich trzech lat do start-upów ze sceny blockchain.

Jednym z najważniejszych unikalnych punktów sprzedaży technologii blockchain w porównaniu z innymi systemami przetwarzania informacji jest jej zdolność do rejestrowania tak zwanych inteligentnych kontraktów i egzekwowania ich realizacji. Takie umowy zawierają dane i samowykonalny kod. Informacje te pozostają w łańcuchu bloków do momentu wystąpienia zdefiniowanego zdarzenia wyzwalającego. Najbardziej obiecujące modele biznesowe dla inteligentnych kontraktów to:

bezpośrednie przetwarzanie transakcji P2P, czyli bez centralnej izby rozliczeniowej, realizacja inteligentnych kontraktów pomiędzy dwiema lub więcej stronami z automatycznymi procesami płatności bez konieczności posiadania rachunku powierniczego księgowanie transakcji i przechowywanie danych handlowych dla uproszczonej rewizji księgi katalog mienia prawa, np. publiczny kataster nieruchomości lub rejestr dóbr luksusowych i dzieł sztuki; bezpieczne śledzenie transferu majątku notarialnego poświadczania dokumentów poprzez osadzenie informacji o tych dokumentach w publicznych modelach licencyjnych zależnych od wykorzystania blockchain dla branży muzycznej, programistycznej i filmowej, ale także dla leasingu lub wynajmu pojazdów i innych towarów poznawczych, tj. adaptacyjne łańcuchy wartości w kontekście Przemysłu 4.0 i IoT z pełną przejrzystością zdecentralizowanej księgi kasowej (księgi)

Wiele z tych scenariuszy aplikacji jest nadal w dużej mierze nieprzetestowanych, ale początkowe doświadczenia są zachęcające.