Axa jest pierwszym dostawcą, który uruchomił ubezpieczenie oparte na blockchain. Realizacja transakcji zajmuje tylko kilka minut, a w przypadku roszczenia o odszkodowanie technologia przejmuje nawet płatność całkowicie niezależnie.

Axa jest pierwszym dostawcą na świecie, który korzysta z ubezpieczenia opartego na blockchain. Użytkownicy mogą otrzymać rekompensatę za opóźnienia lotu dzięki ofercie „Fizzy”. Zawarcie i realizacja umowy powinna nastąpić w pełni automatycznie i niezwłocznie. Kontrakty oparte na blockchain są również nazywane inteligentnymi kontraktami i zapewniają, że obie strony spełniają pierwotnie uzgodnione warunki.

Konkluzja i przetwarzanie są całkowicie elektroniczne i zabezpieczone przez blockchain. (Źródło: Axa) Klienci mają możliwość wykupienia ubezpieczenia maksymalnie 15 dni przed wyjazdem. Aby to zrobić, użytkownik musi najpierw podać odpowiedni numer lotu i dane osobowe. Odpowiednia taryfa jest następnie obliczana i wyświetlana za pomocą algorytmu. Jeśli klient to potwierdzi i zgodzi się na umowę, do gry wchodzi blockchain.

W przypadku opóźnienia lotu o więcej niż dwie godziny, użytkownik jest automatycznie informowany o jego roszczeniu o odszkodowanie i według Axa kwota pieniędzy powinna wpłynąć na wskazany rachunek karty kredytowej ubezpieczonego w ciągu jednego tygodnia. Ani ubezpieczony, ani usługodawca nie muszą ani nie mogą interweniować w tym procesie.

Przyczyna opóźnienia jest absolutnie nieistotna dla jakichkolwiek roszczeń. Niezależnie od tego, czy chodzi o trudności techniczne, złe warunki pogodowe, strajki personelu, czy nawet inwazję obcych – tłumaczy ubezpieczyciel. Blockchain obsługuje proces całkowicie niezależnie, a także zapewnia, że ​​umowa nie może zostać zmieniona.

Obecnie Fizzy jest nadal w fazie beta i jest dostępny tylko między portem lotniczym Paris Charles de Gaulle (CDG) a USA. Jednak w tym roku Axa planuje wprowadzić ofertę na cały świat.

Inteligentne kontrakty nadają się nie tylko do ubezpieczenia, ale także do wielu innych transakcji kontraktowych. Możesz dowiedzieć się, czym one są w naszym praktycznym artykule „Inteligentne kontrakty jako przyszłość Blockchain”.