W Brukseli dostawca usług IT Atos zaprezentował „Security Operations Center”, które ma przewidywać cyberataki za pomocą analiz big data. Firma zaprezentowała również najszybszy na świecie komercyjny symulator kwantowy.

Na konferencji prasowej z okazji „Dni Technologii” francuska grupa IT Atos zaprezentowała swoje najnowsze osiągnięcia w Palais des Beaux-Arts w Brukseli. Po niedawnych atakach hakerskich na dużą skalę firma przywiązuje dużą wagę do środków zwalczania cyberprzestępczości. „Ataki, które teraz obserwujemy, to dopiero początek” – powiedział Thierry Breton, dyrektor generalny Atos na konferencji prasowej. Dlatego potrzebne są skuteczne rozwiązania, aby chronić firmy przed zagrożeniami cyberprzestrzeni.

Thierry Breton ogłosił na konferencji prasowej Prescriptive Security Operations Center. Atos prezentuje swoje „Prescriptive Security Operations Center”. Według Christophe’a Moreta, wiceprezesa ds. cyberbezpieczeństwa w Atos, wszystko kręci się wokół czasu reakcji w nowym „Security Operations Center”: „Zasadniczo chodzi o zidentyfikowanie jak największej liczby zagrożeń z wyprzedzeniem – niekoniecznie przed atakiem, ale zanim to nastąpi, rozszerza atak na naszych klientów.” Atos wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI) do analizy wszystkich dostępnych danych - takich jak anonimowe dane klientów czy informacje z głębokiej sieci i darknetu. Wykorzystywane są również technologie firmy McAfee.

Dzięki „Prescriptive Security Operations Center” Atos może wcześnie wykryć cyberataki na dużą skalę. "Jeśli odkryjemy pewien atak, taki jak ten z oprogramowaniem ransomware" GoldenEye "na Ukrainie, nasi klienci w Europie Zachodniej lub USA są odpowiednio przygotowani." Ponieważ kiedy nadchodzi cyberatak, często jest już za późno. „Przygotowanie ma zatem kluczowe znaczenie” – mówi Moret. Według firmy skraca to czas wykrycia złośliwego oprogramowania do mniej niż minuty, a łączny czas reakcji i odzyskiwania to kilka minut.

Christophe Moret podkreśla jednak, że należy również zapewnić prawidłowe zarządzanie i łatanie systemów, stosowanie aktualnego rozwiązania bezpieczeństwa oraz uwrażliwienie pracowników na próby phishingu.