Amazon Web Services zaprezentował bazę danych w chmurze o nazwie Aurora, która, jak twierdzi, zapewnia wydajność zastrzeżonej bazy danych w cenie oprogramowania open source. Starszy wiceprezes Andy Jassy obiecał pięć razy większą szybkość niż w przypadku MySQL, ale kosztował jedną dziesiątą.

Na wewnętrznej wystawie Amazon „re: Invent” Jassy wyjaśnił, że opracowanie kompatybilnego z MySQL, ale znacznie szybszego rozwiązania Aurora zajęło trzy lata. Ale teraz nastąpił przełom: „Aurora oznacza świt”.

Podgląd jest już dostępny i kosztuje co najmniej 29 centów za godzinę, w zależności od funkcji.

Ze strategicznego punktu widzenia interesujące jest podejście Amazona do penetracji rynku relacyjnych baz danych, nawet jeśli obecnie w centrum zainteresowania znajdują się dane nieustrukturyzowane i ich ocena za pomocą Hadoop. W końcu open source jest używany głównie w przypadku dużych zbiorów danych, podczas gdy wiele firm nadal polega na zwykłych podejrzanych – Oracle, IBM i Microsoft – w zakresie swoich danych relacyjnych.

Aurora może pozbawić tych dostawców kluczowych przychodów z licencji i konserwacji. Najważniejsze pytanie brzmi, jak łatwo AWS może przenieść się do chmury, aby pomieścić firmy, które chcą mu zaufać w swoich danych.

Menedżer Jassy ogłosił również dane na imprezie Amazon w Las Vegas: Ponad milion klientów korzysta obecnie z chmury Amazon co najmniej raz w miesiącu. „Chmura stała się normalna”. AWS to najszybciej rozwijający się dostawca IT na świecie. Ekosystem rozrósł się do 1900 produktów w AWS Marketplace.

W związku z tym Amazon pozycjonuje się teraz jako dostawca platformy, która może zapewnić wszystko, od dużych zbiorów danych po zarządzanie urządzeniami mobilnymi, od funkcji bezpieczeństwa po usługi centralne, takie jak przetwarzanie, przechowywanie i bazy danych. Musisz zaoferować kompletny stack – zamiast, jak dotychczas, tylko wygodniej wykorzystywanej infrastruktury.

[z materiałem Larry'ego Dignana, ZDNet.com]

Wskazówka: czy jesteś ekspertem od przetwarzania w chmurze? Sprawdź swoją wiedzę - z quizem na silicon.de.