Veronica Lange z największego szwajcarskiego banku UBS rozmawia z com! profesjonalista w projektach z blockchain, z AI i ze start-upami z branży fintech.

Veronica Lange, szefowa działu innowacji UBS (źródło: UBS)

Jako szefowa ds. innowacji Veronica Lange kieruje dziesiątkami projektów digitalizacyjnych w UBS. Ona i jej zespół testują wszystkie obecne technologie reklamowe pod kątem zastosowania w biznesie finansowym - na całym świecie, a także w Szwajcarii. W tym celu kontroluje kilka inicjatyw innowacyjnych, np. „Future of Finance Challenge”. Największy bank bada innowacyjne start-upy w czterech międzynarodowych centrach finansowych.

Z okazji tegorocznych finałów Lange udziela wywiadu z com! Professional daje wgląd w proces innowacji w UBS, a także opowiada o nowych i przyszłych produktach bankowych.

pl! profesjonalista: Czy projekty digitalizacji banków są bardziej kosmetyczne, czy realna operacja?

Veronica Lange: Sektor usług finansowych jest jednym z sektorów o największym stopniu nasycenia technologią. Technologia jest jeszcze bardziej obecna w sektorze ICT. UBS od lat jest kształtowany przez technologię i zatrudnia tysiące osób w IT. Dlatego bank jest po części firmą technologiczną, która stale się rozwija.

Generalnie rozróżniamy innowacje ewolucyjne, transformacyjne i przełomowe. Wszystkie projekty ewolucyjne są powiązane z technologią cyfrową, która zostanie wprowadzona na istniejące rynki i produkty. Transformacja cyfrowa polega m.in. na wykorzystaniu sztucznej inteligencji w bankowości czy otwarciu nowych kanałów klienta, takich jak wprowadzenie bankowości mobilnej. Projekty o charakterze destrukcyjnym są również rozwiązywane wspólnie ze start-upami z branży fintech, które oferują nowe rodzaje usług w sektorze finansowym.

pl! profesjonalista: Gdzie klasyfikujesz „Wyzwanie przyszłości finansów”?

Lange: Wyzwanie jest częścią naszego portfolio działań promujących innowacyjność. Dla UBS innowacja oznacza również współpracę. W tym celu współpracujemy na czterech różnych poziomach z pracownikami, uczestnikami rynku, a także z konkurentami.

Aby promować innowacyjność, w pierwszej kolejności stworzyliśmy finansowanie zalążkowe, które jest otwarte dla wszystkich pracowników. Rada ds. Innowacji Grupy zapewnia finansowanie start-upów dla najlepszych pomysłów. Po drugie, organizujemy hackathony, podczas których setki pracowników UBS w dwunastu lokalizacjach na całym świecie zeszłego lata opracowało nowe rozwiązania dla branży finansowej.

Po trzecie, wspólnie z dostawcami technologii i regulatorami pracujemy m.in. nad przyszłym projektowaniem infrastruktury rynku. A czwarty poziom to rozwijanie ekosystemu fintechów. Obejmuje to również „Wyzwanie przyszłości finansów”.

com!-professional-Event: Konferencja FinTechWorld Konferencja FintechWorld, która odbędzie się 7 listopada we Frankfurcie, będzie analizować obecną sytuację rynkową w sektorze finansowym. Cyfryzacja masowo zmienia również tradycyjny sektor finansowy. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii i innowacyjnemu wykorzystaniu danych młode fintechy oferują wysoce wydajne i proste usługi finansowe, które podbijają rynki banków i towarzystw ubezpieczeniowych. Tradycyjni gracze w sektorze klientów prywatnych i korporacyjnych grożą, że staną się wymiennymi dostawcami na zagranicznych platformach lub znikną całkowicie. Organizatorem konferencji FinTechWorld jest com! zorganizowane profesjonalnie. Pokazuje, gdzie atakują fintechy i które firmy odnoszą sukcesy, z jakimi nowymi podejściami. Liczni topowi prelegenci pokażą m.in. jak np. sztuczna inteligencja rozszerza możliwości w sektorze bankowym i jak blockchain przeprojektowuje procesy bankowe. Konferencja FinTechWorld odbędzie się 7 listopada w ramach targów cyfrowych Tech Week we frankfurckim centrum wystawienniczym. Udział w konferencji kosztuje 500 euro. Więcej informacji na temat programu i biletów można znaleźć tutaj.

Konferencja FintechWorld 7 listopada we Frankfurcie będzie analizować obecną sytuację rynkową w sektorze finansowym.

Cyfryzacja masowo zmienia również tradycyjny sektor finansowy. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii i innowacyjnemu wykorzystaniu danych młode fintechy oferują wysoce wydajne i proste usługi finansowe, które podbijają rynki banków i towarzystw ubezpieczeniowych. Tradycyjni gracze w sektorze klientów prywatnych i korporacyjnych grożą, że staną się wymiennymi dostawcami na zagranicznych platformach lub znikną całkowicie.

Organizatorem konferencji FinTechWorld jest com! zorganizowane profesjonalnie. Pokazuje, gdzie atakują fintechy i które firmy odnoszą sukcesy, z jakimi nowymi podejściami.

Liczni topowi prelegenci pokażą m.in. jak np. sztuczna inteligencja rozszerza możliwości w sektorze bankowym i jak blockchain przeprojektowuje procesy bankowe.

Konferencja FinTechWorld odbędzie się 7 listopada w ramach targów cyfrowych Tech Week we frankfurckim centrum wystawienniczym. Udział w konferencji kosztuje 500 euro.

Więcej informacji na temat programu i biletów można znaleźć tutaj.