Stowarzyszenie Bitkom spodziewa się w tym roku dziesiątek tysięcy nowych miejsc pracy w branży ICT. Jednak tylko dostawcy oprogramowania i dostawcy usług IT mogą z tego skorzystać.

Stowarzyszenie Bitkom spodziewa się w tym roku 25 000 nowych miejsc pracy w firmach programistycznych i dostawcach usług IT. Przewiduje się, że na koniec 2016 roku zatrudnienie w nim znajdzie 818 tys. osób. W ciągu pięciu lat oznacza to wzrost o 157 000 miejsc pracy. Trendy takie jak big data, przetwarzanie kognitywne, przetwarzanie w chmurze i bezpieczeństwo IT są siłą napędową tego rozwoju.

Miejsca pracy w branży ICT: Według Bitkomu w tym roku ma powstać łącznie 20 000 nowych miejsc pracy. (Źródło: Bitkom) „Firmy IT dostarczają kluczowe produkty i ważne usługi dla cyfrowej transformacji naszej gospodarki”, powiedział prezes Bitkomu Thorsten Dirks, który kieruje stowarzyszeniem od zeszłego lata. Sprawy nie wyglądają tak dobrze z producentami sprzętu i dostawcami usług telekomunikacyjnych. Oczekuje się, że ci pierwsi zmniejszą liczbę miejsc pracy z 1000 do 23 000, a inni z 4000 do 195 000. W przypadku firm zajmujących się elektroniką rozrywkową powinien nastąpić minimalny spadek do 9000.

Bitkom spodziewa się w tym roku łącznie 20 000 nowych miejsc pracy w całym sektorze IT i telekomunikacyjnym, który reprezentuje w tym kraju. Przewiduje się, że na koniec 2016 roku będzie tu zatrudnionych 1,022 mln osób. W okresie pięciu lat oznacza to całkowity wzrost o 136 000 miejsc pracy.

„Nasza filia w Niemczech zatrudnia znacznie więcej osób niż branża motoryzacyjna czy chemiczna” – powiedział radośnie Dirks. „W związku z niezmiennie wysokim zapotrzebowaniem na wykwalifikowanych pracowników z prawie 40 000 wakatów dla specjalistów IT, wzrost może być jeszcze wyższy”.

Dane publikowane przez Bitkom opierają się na danych Federalnej Agencji Zatrudnienia, Federalnej Agencji Sieci i obliczeniach Bitkom Research. Obejmują one nie tylko pracowników stałych, ale także samozatrudnionych.