Najnowsza aktualizacja bazy danych Oracle 12c Release 12.1.0.2 domyślnie aktywuje płatną funkcję. Specjalista od baz danych Kevin Closson odkrył to podczas testu i teraz opisuje sprawę na swoim blogu.

Według niego opcja in-memory lub funkcja przechowywania kolumn w pamięci jest domyślnie aktywowana. To samo w sobie nie jest niczym niezwykłym ani problematycznym, ponieważ Oracle RAC (Real Application Cluster) lub partycjonowanie są również domyślnie włączone, które, podobnie jak opcja in-memory, są licencjonowane oddzielnie. Jednak sprawa jest nieco inna w przypadku opcji in-memory: „Pojedynczy wiersz poleceń może oznaczać, że następny audyt licencji – powiedzmy – powinien być dość zabawny”.

Ogólnie Closson jest pod wrażeniem aktualizacji. Nie chce robić słonia z komara, pisze, ale widzi ryzyko, że ta funkcja może zostać użyta „przypadkowo”. Jego zdaniem firmy będą korzystać z tej funkcji bardzo selektywnie do pewnych celów, zwłaszcza że wiąże się to z wysokimi kosztami licencji dla użytkowników: Oracle podobno pobiera 23 000 USD za procesor za opcję in-memory. W opinii Clossona sensowne byłoby zatem poprzedzenie użycia tej funkcji własną inicjalizacją. Jak dotąd nie ma oświadczenia firmy Oracle.

Oracle Database 12c Release 12.1.0.2 wprowadza szereg nowych funkcji - w tym INMEMORY_QUERY. Umożliwia to przechowywanie często używanych danych w pamięci głównej, co znacznie zwiększa wydajność.

Oracle ogólnie nazwał wydanie "najbardziej rozbudowanym zestawem łatek do tej pory" dla bazy danych. Oprócz obsługi pamięci w pamięci aktualizacja zapewnia SQL danych big data, magazyn dokumentów JSON i usługi danych REST oraz poprawia funkcje wielodostępne i kompresję indeksów. Wersja 12.1.0.2 przewiduje już aktualizację 12.2 pod wieloma względami, jak wyjaśnia w poście na blogu Mike Dietrich, starszy główny technolog w Grupie Rozwoju Baz Danych w Oracle.

[z materiałem od Martina Schindlera, silicon.de]

Wskazówka: Czy znasz kto jest kim z branży IT? Sprawdź swoją wiedzę - za pomocą 15 pytań na stronie silicon.de